wtv.pl Polska Zapadła klamka ws. komunii świętych w czasie pandemii. Wiadomo co dalej
CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS

Zapadła klamka ws. komunii świętych w czasie pandemii. Wiadomo co dalej

19 marca 2022
Autor tekstu: Konrad Wrzesiński

Wobec przedłużającej się pandemii uroczystości przyjęcia pierwszej komunii świętej po raz kolejny odbiegać będą od normy. W zdecydowanej większości parafii wydarzenie odbędzie się w małych grupach, a nawet indywidualnie .

Oficjalne komunikaty w sprawie tegorocznych komunii wystosowała już znaczna część diecezji. Ich szczegóły przytacza Interia.

Pierwsze komunie święte 2021. Obowiązek rodziców

Podkreślano, że przygotowanie dzieci do sakramentu to nade wszystko obowiązek rodziców i opiekunów, a także proboszczów . W stanowisku archidiecezji gnieźnieńskiej wskazano, że ksiądz prowadzący daną parafię "winien mieć moralną pewność, że zarówno rodzice, jak i on sam uczynili co możliwe w obecnym czasie, aby dzieci do tego wydarzenia jak najlepiej przygotować" .

Zaznaczono, że szczegóły dotyczące terminów i formy uroczystości należy omówić z rodzicami dzieci idących do komunii. Podobne komunikaty wystosowały również archidiecezja warszawska, lubelska, płocka, katowicka czy sandomierska.

Cytowany przez portal abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, przekazał, że sakramentu nie należy jednak odkładać na "bliżej nieokreśloną przyszłość" . Zaznaczył jednak, że ostateczna decyzja należy do rodziców, którzy powinni skonsultować ją z proboszczem.

Zwrócono uwagę, że jako modelowy przykład organizacji uroczystości posłużyć mogą doświadczenia z roku ubiegłego . Preferowanym wyjściem ma być organizacja wydarzenia w niewielkich grupach bądź indywidualnie.

Diecezje, w tym choćby reprezentowana przez bp. Marka Solarczyka diecezja radomska, zaznaczały, że w celu zadbania o bezpieczeństwo uczestników warto zwiększyć liczbę dni, w których organizowane będą pierwsze komunie .

W komunikacie diecezji warszawsko-praskiej podkreślono z kolei, że pandemia umożliwi dzieciom skupienie się na istocie sakramentu i zrezygnowanie "z wielu aspektów uroczystości barokowych" , z jakimi często wiązała się okołokomunijna otoczka.

Płocki biskup Piotr Libera dodał z kolei, że mimo udzielonej w związku z pandemią dyspensy, nie powinno się rezygnować z nabożeństw, w których udział wezmą dzieci przygotowujące się do pierwszej komunii .

Ksiądz Łukasz Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży w archidiecezji warszawskiej dodał, że choć pierwsza komunia jest bez wątpienia istotnym momentem w życiu dziecka, powinna służyć jako "początek nowego rozdziału" .

Nie można na nią patrzeć, jako moment kulminacyjny, po którym nic dalej się nie dzieje , wskazał, cytowany przez Interię.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: Interia

Obserwuj nas w
autor
Konrad Wrzesiński
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia