wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Przełom w sprawie bohaterów filmu braci Sekielskich. Mają szansę na ogromną rekompensatę, mogą zmienić oblicze polskiego Kościoła

27 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

"Zabawa w chowanego" była bez wątpienia milowym krokiem w sprawie walki z pedofilią w polskim Kościele katolickim. Główni bohaterowie dokumentu braci Sekielskich, bracia Jakub i Bartłomiej Pankowiakowe, którzy byli jednymi z ofiar

Szczegóły sprawy za "Gazetą Wyborczą" przytacza Wirtualna Polska. Warto zaznaczyć, że Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak wskazał, że obowiązek zadośćuczynienia ofiarom nie spoczywa na Kościele, a na sprawcy przestępstwa. Polak zaznaczył, że władze kościelne mogą zapłacić za terapię osób dotkniętych czynami pedofilskimi kapłana oraz otoczyć je opieką.

"Zabawa w chowanego". Ofiary wytoczyli proces diecezji

Mimo słów prymasa bracia Pankowiakowe, główni bohaterowie drugiego dokumentu Tomasza i Marka Sekielskich traktującego o pedofilii w polskim Kościele katolickim, postanowili wytoczyć proces kaliskiej diecezji, żądając miliona złotych odszkodowania dla każdego z nich. WP wskazuje, że adwokat Jakuba i Bartłomieja powołuje się na art. 4300 kodeksu cywilnego.

Wspomniany powyżej zapis mówi o odpowiedzialności pracodawcy, który zdecydował się powierzyć pracownikowi wykonanie czynności, w trakcie której została wyrządzona krzywda. "Wybocza" zaznacza, że kluczowym elementem postępowania będzie wykazanie, że sprawca przemocy seksualnej wykorzystał ku temu swój autorytet wynikający z pełnionej funkcji. W takim przypadku odpowiedzialność za jego przewinienia spoczywa na Kościele.

Szczegóły dramatu rozgrywającego się za ścianą pokoju, w którym przebywali niemający pojęcia o czynach ks. Hajdasza rodzice, obejrzano już przeszło 7 milionów razy. Swoją historię dorośli dziś mężczyźni opowiedzieli w filmie Sekielskich "Zabawa w chowanego". Przypomnijmy, że ojciec chłopców pracował jako organista w kościele, w którym posługę pełnił Arkadiusz Hajdasz. Duchowny wykorzystał zaufanie rodziców oraz fakt, że często przebywał w mieszkaniu rodziny Pankowiaków, by wykorzystywać nieletnich braci.

Źródło: Gazeta Wyborcza / Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >