Posłowie PiS. Jakub Kaminski/East News
Źródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 14 Sierpnia 2020

Bulwersujący pomysł. Posłowie sami chcą podwyższyć sobie wynagrodzenie o kilka tysięcy

Prawdopodobnie dzisiaj Sejm zajmie się pomysłem zwiększenia wynagrodzeń posłów. Projekt został przygotowany przez PiS, jednak popierają go również posłowie innych partii. Podwyżka ma być znacząca.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, posłowie chcą podniesienia własnego wynagrodzenia. Najdziwniejszy jest moment, w którym taka sprawa będzie rozpatrywana. Trwa obecnie kryzys gospodarczy spowodowany epidemią koronawirusa oraz rośnie bezrobocie.

Fatalny czas na podwyżki wynagrodzenia
 

Jak twierdzi portal OKO.press, jest to bardzo zły czas na podwyżki wynagrodzeń parlamentarzystów. Wielu posłów twierdzi, że są one konieczne. Ten temat miał być omawiamy już 7 sierpnia, jednak z uwagi na zarażenie senatora Libickiego z PSL koronawirusem, pomysł upadł. OKO.press zwraca uwagę na projekt ustawy, który pojawił się na stronie Sejmu. Dotyczy on zmiany wynagrodzeń za pełnienie funkcji publicznych. Według niego, posłowie mieliby zarabiać 0,63 wynagrodzenia sędziego SN. Oznacza to wzrost z 8 tys. brutto na 12,6 tys. brutto. Wzrosłaby również dieta poselska – z 2,5 tys zł do 4250 zł. Łączna podwyżka miesięcznego wynagrodzenia wyniosłaby więc prawie 4,5 tys. zł netto.

Pracownicy otrzymują niższe wynagrodzenia
 

Wynagrodzenia wypłacane przez pracodawców nie są już takie same jak przed pandemią koronawirusa. Wiosną posłowie przyjęli ustawy antykryzysowe, które dają pracodawcom możliwości do obniżania pensji pracownikom w celu utrzymania firmy. Pensja pracownika może zostać obniżona nawet o 50 procent, jednak nie może ona być niższa niż wynagrodzenie minimalne.

Według wielu badań, w czerwcu 2020 roku ponad 26 procent pracowników zgłosiło niższe zarobki, niż przed pandemią. Rekord padł w kwietniu, gdy prawie 35 procent osób zgłosiło spadek swoich dochodów. Ponadto prawie 5 procent badanych przyznało, iż od wybuchu epidemii nie mają żadnego dochodu. Informacja o podwyżkach wynagrodzeń dla posłów w takiej sytuacji brzmi absurdalnie.
 
Źródło: [„Dziennik Gazeta Prawna”, OKO.press]

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!