Wybory prezydenckie miały odbyć się już jutro. Marcin Gadomski/AGENCJA SE/East NewsŹródło: Marcin Gadomski/AGENCJA SE/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 9 Maja 2020

Czy dziś obowiązuje cisza wyborcza? Wyjaśniamy, co grozi za jej złamanie w normalnych warunkach

Wybory prezydenckie, według pierwotnie przyjętego terminu, powinny odbyć się już jutro. Zwyczajowo, dzień poprzedzający głosowanie wiązał się z ustanowieniem ciszy wyborczej. Jej złamanie wiązało się zaś z ogromnymi karami pieniężnymi.

Oświadczenie wydane przez Jarosława Kaczyńskiego wraz z Jarosławem Gowinem wprowadziło niemały zamęt na całej politycznej scenie. Przypomnijmy, że dwoje z pozoru szeregowych posłów postanowiło przełożyć zaplanowane na 10 maja głosowanie na "pierwszy możliwy termin". Niedzielne głosowanie nie zostało jednak formalnie odwołane, co zdaniem byłego szefa Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskiego oznacza, że formalnie obowiązuje nas obecnie cisza wyborcza.

– Ja jutro na pewno nie będę się wypowiadać na temat wyborów, będę uważał, że cisza wyborcza mnie wiąże – mówił wczoraj Hermeliński, cytowany przez RMF FM.

Bijatyka z policją w centrum Warszawy. Jest naprawdę gorąco, tłum nie odpuszczaBijatyka z policją w centrum Warszawy. Jest naprawdę gorąco, tłum nie odpuszczaCzytaj dalej

Wybory: kary za agitację i publikowanie sondaży

Sprawdzamy, co na temat łamania wspomnianej ciszy mówi Kodeks wyborczy. Zgodnie z art. 107 aktu "w dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione". Agitacją określamy zjednywanie zwolenników dla jakiejś sprawy, w tym przypadku byłoby to zatem nawoływanie do głosowania w określony sposób, dla przykładu: na określonego kandydata. Zakaz rozpowszechniania materiałów wyborczych dotyczy również internetu.

DZISIAJ GRZEJE: 1.To nie koniec zamknięcia granic, chodzi o Unię Europejską. Padła ważna data
2. Biedronka sprzedawać będzie też w niedziele. Sieciówka znalazła sposób, zaczyna 10 maja

W przytaczanym przez Radio ZET artykule 115 czytamy zaś o "zakazie publikowania sondaży i badań opinii publicznej na 24 godziny przed głosowaniem i w dniu wyborów".

Artykuł 498 Kodeksu wyborczego mówi jasno, że "kto, w związku z wyborami, w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania prowadzi agitację wyborczą – podlega karze grzywny". Wspomniana grzywna może wynieść od 20 do 5000 zł. Nieco poważniej przedstawia się za to sytuacja dotycząca wspomnianego powyżej publikowania sondaży w trakcie trwania ciszy wyborczej. Zgodnie z art. 500 kara może wówczas wynieść od 500 tysięcy do nawet miliona złotych.

Sytuacja z pewnością nie przedstawia się jednoznacznie. Podczas gdy cytowany były szef PKW mówi otwarcie, że w jego mniemaniu nie ma podstaw, by przyjąć, że cisza wyborcza nie będzie dziś obowiązywać, w czwartkowym komunikacie Państwowa Komisji Wyborcza, powołując się na ustawę z dnia 16 kwietnia 2020 roku o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa, poinformowała, że zawieszono wszystkie obowiązki informacyjne wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego.

"Zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart. Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania", poinformowało PKW, cytowane przez gazetę.pl. Według opublikowanego komunikatu cisza wyborcza nie obowiązuje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. IMGW ostrzega przed przymrozkami dzisiejszej nocy. Alerty dla pięciu województw
  2. Protest w centrum Warszawy, interweniuje policja. Utrudnienia w ruchu drogowym
  3. Została wyproszona z McDonald's, wróciła z bronią. Zatrważające doniesienia obiegły internet, wydarzyło się w Stanach Zjednoczonych
  4. W tej sytuacji brakuje odpowiednich słów. Jedna z najstraszniejszych interwencji obrońców zwierząt w Polsce, w ostatnim czasie
  5. Aktywista dowiedział się z TVP Info o słowach, których nigdy nie wypowiedział. Ma poważne podejrzenia, wyznaczył nagrodę za ujawnienie prawdy
  6. Padł termin ws. zagranicznych lotów. Ogromna nadzieja dla wielu Polaków

Źródła: radiozet.pl / gazeta.pl / rmf24.pl

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News