wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Lokalne władze mogą zapukać do waszych drzwi. Dla kogo wigilijne prezenty?

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Jak w dobie pandemii wyglądać będzie tegoroczna Wigilia? Osoby w kryzysie bezdomności, potrzebujący oraz seniorzy w tym trudnym czasie będą mierzyć się z samotnością. Samorządowcy w całej Polsce postanowili dostosować akcje charytatywne do panujących zasa

  • Przedstawiciele 8 gmin zdradzili niesamowite plany wigilijne

  • Do tysięcy osób w kryzysie dotrą przedstawiciele lokalnych władz

  • Epidemia uniemożliwia zorganizowanie świąt miejskich w sposób tradycyjny

Nadchodząca Wigilia nie dla każdego jest momentem świątecznych doznań. Podczas gdy miliony biesiadników dzielą się prezentami, tworząc niesamowitą atmosferę, potrzebujący Polacy walczą z samotnością. Samorządowcy, chcąc zintegrować lokalną społeczność oraz przekazać wsparcie biednym, organizują masowe spotkania przy szwedzkich stołach

W tym roku Wigilia miejska została odwołana. Miasto zapuka do waszych drzwi

Kryzys epidemiczny wymusił na rządzących wprowadzenie licznych obostrzeń. Wśród nich panują ograniczenia, dotyczące zgromadzeń oraz imprez rodzinnych. Przy świątecznych stołach, poza domownikami, może zasiąść jedynie 5 osób. Na ulicy zaś nie może dojść do spotkań powyżej 5 osób w odstępstwie 100 metrów

Epidemia oraz działania rządzących, choć wynikają ze słusznych pobudek, uderzają rykoszetem w najsłabszych. Seniorzy oraz osoby, które straciły rodzinę w Wigilię nie spotkają się ze swoimi sąsiadami, by móc czerpać radość z bożonarodzeniowej atmosfery.

Przy szwedzkich stołach stawiali się także lokalni radni oraz włodarze gmin. Postanowiliśmy skierować zapytania do zróżnicowanych miejscowości, by dowiedzieć się, czy i jakie alternatywy zostaną wdrożone dla potrzebujących. Otrzymaliśmy odpowiedź od przedstawicieli urzędów w Płocku, Gdyni, Przemyślu, Warszawie, Łodzi, Torunia oraz Bielska-Białej

Władze Płocka nie przeprowadzą Wigilii przed ratuszem. Nie dojdzie również do wydawania posiłków na Starym Rynku. Seniorom potrawy będzie dowozić jedynie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Informacje przekazał dla naszej redakcji Hubert Woźniak z Wydziału Kultury i Wspierania Inicjatyw Społecznych.

Wiadomości ze stolicy przekazała nam przewodnicząca komisji polityki społecznej, Aleksandra Śniegocka-Goździk. Radna Koalicji Obywatelskiej podała, że warszawskie Biuro Pomocy i Projektów Społecznych wspólnie z Fundacją Wolne Miejsce przygotowują kilka tysięcy paczek z upominkami dla emerytów. Prezenty zostaną dostarczone pod drzwi przy pomocy wolontariuszy. Symboliczny gest wsparcia z pewnością podniesie na duchu tych, którzy przez wzgląd na obostrzenia lub sytuację prywatną nie spędzą Wigilii, tak jak dotychczas.

Rzeczniczka prasowa stołecznego urzędu - Karolina Gałecka przekazała, że dla osób w kryzysie bezdomności będą organizowane specjalne spotkania wigilijne przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Organizatorami przedsięwzięć będą tamtejsze placówki społeczne. "Co istotne, w okresie świątecznym placówki te działają, wydają posiłki oraz zapewniają wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności" - dodaje przedstawicielka Warszawy.

Akcja "Warszawska Wigilia z Dostawą" polega na wsparciu między innymi osób samotnych, seniorów, osób z niepełnosprawnościami. Wolontariusze będą dostarczać w Wigilię paczki świąteczne z tradycyjnymi potrawami świątecznymi.

"Obecnie czekamy na zgłoszenia kolejnych wolontariuszy (obecnie mamy ich już 120) oraz przyjmujemy telefoniczne zgłoszenia od potrzebujących mieszkańców. W tym celu od 6 grudnia działają dwa numery telefonów: (22) 11 202 44 i (22) 188 14 54. Telefony są czynne całą dobę – prosimy mieszkańców o nagranie się na automatyczną sekretarkę i podanie w zgłoszeniu dokładnego adresu, pod który ma trafić świąteczna paczka" - informuje nas Gałeckaundefined

Włodarze Łodzi już w Wielkanoc organizowali wsparcie dla osób potrzebujących, więc organizacja wydarzeń pod koniec grudnia nie stanowi dla nich większego wyzwania. Rozwiezionych zostanie 1,2 tysięcy tradycyjnych dań, jednak w hali Expo nie dojdzie do oficjalnej kolacji

W sezonie zimowym będzie kontynuowane specjalne rozwiązanie dla Łodzian bez dachu nad głową. "We wtorek 1 grudnia o godz. 21:00 sprzed Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17 w Łodzi rusza autobus dla bezdomnych i potrzebujących. Przez całą zimę, do 15 marca, potrzebujący będą mogli w nim zjeść ciepły posiłek" - deklaruje tamtejsze Biuro Prasowe. 

Samorządowcy z Torunia odwołali wydarzenie plenerowe. "Prezydent podjął decyzję, żeby zamiast Wigilii miejskiej, wesprzeć najbardziej potrzebujących - rodziny wskazane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie otrzymają paczki ze słodyczami, drobnymi upominkami oraz świąteczne potrawy" - wskazuje Anna Kubicka-Tondel. 

Rzeczniczka wskazuje, że posiłki zostaną sporządzone przez lokalnych restauratorów. Za dostawę będą odpowiedzialni harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Toruń. W sumie przygotowanych zostanie 1700 paczek.

Gdynia regularnie organizowała tradycyjną Wigilię w kościele oo. Franciszkanów. Wówczas dochodziło o przekazywania prezentów dla osób samotnych i znajdujących się w potrzebie. Agata Gregorczyk zapewnia, że kryzys epidemiczny nie jest równoznaczny z pozostawienia lokalnej społeczności bez wsparcia

 - Obecny rok jest ze wszech miar wyjątkowy i takie będą też święta Bożego Narodzenia. Dla wielu osób będzie to trudny czas. Choć nie możemy spotkać się z Gdynianami przy wspólnym, wigilijnym stole w kościele oo. Franciszkanów, to zadbamy, by potrzebujący nie zostali bez wsparcia. Chcemy być razem, mimo że fizycznie nie możemy się spotkać. Osobom samotnym oraz rodzinom w trudnej sytuacji przekazywać będziemy paczki z żywnością. To z jednej strony materialne wsparcie, ale chcielibyśmy też, aby poczuli, że nie są sami i że o nich w tym trudnym czasie pamiętamy. Chcemy, by za sprawą tego symbolicznego gestu świąteczna atmosfera zagościła w ich sercach - deklaruje dla naszej redakcji prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. 

Wolontariusze i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Centrum Aktywności Seniora przygotują oraz przekażą 500 świątecznych paczek z żywnością oraz potrawami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia. Wśród nich będzie tradycyjny barszcz czerwony, przetwory rybne i mięsne, a także bakalie i słodycze.

W Bielsku-Białej ogłoszono konkurs dla organizacji pozarządowych na "Udzielenie pomocy z okazji Świąt Bożego Narodzenia poprzez przygotowanie i wręczenie paczek żywnościowych dla osób ubogich i osób bezdomnych". Urząd zorganizował zbiórkę słodyczy dla seniorów z miejskich ośrodków wsparcia oraz domów pomocy społecznej. Akcja jest prowadzona przez miasto wraz z partnerami prywatnymi.

Władze Przemyśla wspólnie z oddziałem Caritasu Archidiecezji Przemyskiej i Zakonem św. łazarza z Jerozolimy będą rozdawać paczki świąteczne dla potrzebujących. Wydarzenie odbędzie się z lokalnej siedzibie Caritasu 23 grudnia o godzinie 12:30 przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

Źródło; [WTV]

Tagi:

WigiliaObostrzenia

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Czytaj więcej >
Poważna awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą się logować do swoich kont, czy dokonywać transakcji. Pojawią się zgłoszenia o znikaniu z kont pieniędzy

Czytaj więcej >

Konin. Włamywacz zasnął w trakcie napadu. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego

Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Czytaj więcej >