wtv.pl Polityka Wiceminister zdrowia zarabia dwa razy więcej niż lekarz specjalista z 20-letnim stażem. Związki zawodowe spytały, dlaczego
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiceminister zdrowia zarabia dwa razy więcej niż lekarz specjalista z 20-letnim stażem. Związki zawodowe spytały, dlaczego

19 marca 2022
Autor tekstu: Anna Dymarczyk

Wiceminister zdrowia, Piotr Bromber, zarabia 16 tys. zł, czyli dwa razy więcej niż lekarz specjalista z 20-letnim stażem. Bromber zajmuje się kwestiami dialogu ze związkowcami. Ci postanowili zapytać ministra, dlaczego jego pensja jest tak wysoka.

Bromber został powołany stosunkowo niedawno i ma zająć się dialogiem społecznym. Jego rola i pensja nie nastrajają jednak związkowców pozytywnie.

Wiceminister zdrowia zarabia dwa razy więcej niż lekarz specjalista z 20-letnim stażem. Związkowcy pytają, dlaczego

Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL, wysłał pismo z zapytaniem do ministra Niedzielskiego, w którym spytał o pensję Piotra Brombera.

- Dlaczego wiceminister zdrowia ds. dialogu zasługuje na pensję w kwocie nieco ponad 16 tys. PLN brutto za jeden etat, a lekarz specjalista z co najmniej 20-letnim stażem zatrudniony np. w szpitalu, ma pensję prawie dwa razy niższą (taką zapisał Rząd w ustawie o płacach minimalnych)? - brzmiało pytanie.

Dopytał, czy to oznacza, że praca wiceministra ds. dialogu jest więcej warta i bardziej potrzebna oraz bardziej odpowiedzialna niż praca lekarza specjalisty.

- Może praca pana wiceministra wymaga większej empatii, cierpliwości, psychicznej odporności albo jest bardziej stresująca - niż praca specjalisty lekarza? Czy może pan wiceminister - w swojej pracy - jest bardziej narażony na dramatyczne przeżycia związane z ciągłym kontaktem z ludzkim nieszczęściem, cierpieniem, śmiercią - niż lekarz specjalista? - pisał dalej Bukiel.

Andrusiewicz odpowiada, że to nic nowego

Rzecznik ministerstwa, Wojciech Andrusiewicz, odpowiedział na list Bukiela. Stwierdził, że trzeba dokonać rozróżnienia między wynagrodzeniem minimalnym, a tym, co jest należne konkretnym pracownikom.

- Co do zasady, wynagrodzenie minimalne ma na celu stworzenie ustawowej gwarancji dla pracownika , że jego wynagrodzenie w chwili wejścia do zawodu w żadnym wypadku nie będzie niższe niż pewien określony ustawą poziom - odparł.

- W przypadku, gdyby doszło do sytuacji, że określony pracodawca naliczyłby pracownikowi wynagrodzenie niższe niż ustawowe minimum, pracownik ten wyposażany jest przez prawodawcę w roszczenie o wyrównanie jego wynagrodzenia co najmniej do poziomu minimalnego - kontynuował.

Związkowcy nie są jednak dobrze nastawieni do ministerstwa. Już od dłuższego czasu w środowisku medycznym panuje nieufność względem Niedzielskiego i jego ekipy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, polsatnews.pl zdjęcie główne: Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Obserwuj nas w
autor
Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia