wtv.pl Polityka Wiceminister o wyroku TK: "Chore dzieci też mają prawo do życia". Tylko co z matkami i ich losem?
WTV.pl

Wiceminister o wyroku TK: "Chore dzieci też mają prawo do życia". Tylko co z matkami i ich losem?

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska
  • W czasie środowego wydania "Gościa Wydarzeń" Dorota Gawryluk rozmawiała z wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbarą Sochą

  • Polityczka potwierdziła, że zgadza się z wyrokiem TK

  • Wskazała, że nikt nie ma powinien odbierać prawa do życia chorym dzieciom

  • Poza podzieleniem się osobistą opinią światopoglądową, nie pojawiły się jednak propozycje, jak poprawić los rodzin borykających się z niepełnosprawnościami

Jednym z głównych tematów wieczornych serwisów było uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego i właśnie w związku z pytaniem nawiązującym do Strajku Kobiet wiceminister Barbara Socha zdecydowała się na przekazanie widzom Polsatu jasnego stanowiska w tej sprawie.

Ochrona życia to według wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej to swoisty powód do ignorowania zdania i prawa do decydowania kobiet. W czasie rozmowy w "Gościu Wydarzeń" polityczka przejrzyście wyjaśniła, dlaczego popiera wyrok wydany 22 października 2020 r. przez TK.

W czasie "Gościa Wydarzeń" wiceminister Barbara Socha odniosła się do Strajku Kobiet

Niemal każda z planowanych wieczornych, telewizyjnych rozmów musiała zmienić wcześniej zakładany scenariusz i zapewne nie ominęło to również wiceminister Barbary Sochy, goszczącej na antenie Polsat News . Dorota Gawryluk w czasie "Gościa Wydarzeń" zapytała o ją o stanowisko ws. wyroku TK oraz jego uzasadnienia.

Pierwsze odniesienie dotyczyło mocnych słów Marty Lempart , z których liderka Strajku Kobiet niemal słynie. Nie decyduje się bowiem na dyplomatyczne stwierdzenia i używa wulgaryzmów, dodatkowo nazywając rząd " bandą baranów ".

- Staram się rozumieć emocję, choć nie ukrywam, że poziom emocji i języka, który temu towarzyszy w przestrzeni publicznej jest raczej nieakceptowalny . Mam na myśli wszystkie doniesienia i zapowiedzi związane z przedstawicielami Strajku Kobiet. Być może, część z pań, które poparły Strajk Kobiet, nie do końca rozumie, czego dotyczą zmiany zawarte w wyroku TK - oświadczyła na antenie Polsat News wiceminister Barbara Socha .

Barbara Socha popiera wyrok TK i w pełni się z nim zgadza

Wydaje się, że wiceminister stoi w linii ze wszystkimi, którzy za wszelką cenę będą bronić życia płodu do czasu narodzin. Zabronienie aborcji nie sprawi jednak, że ta przestanie istnieć , a wyrok w rzeczywistości najmocniej uderzy w osoby będące w gorszej sytuacji materialnej , gdyż to właśnie im realnie zostają odebrane prawa.

- Nie możemy sobie wybrać, czyje życie chcemy chronić . Każde życie ludzkie, niezależnie od tego, czy to jest życie dziecka, czy to jest osoba starsza, czy w pełni sił, czy to osoba, która jest w stanie śpiączki - jest pod ochroną państwa - przekonywała w rozmowie z Dorotą Gawryluk wiceminister Barbara Socha .

Niestety za słowami nie idą czyny i próżno szukać równie odgórnych, państwowych masowych akcji mających poprawić byt dzieci w domach dziecka , czy stworzenia zaplecza medycznego i społecznego dla matek , które decydują się na urodzenie i wychowanie dziecka obarczonego wadami genetycznymi.

Co z matkami, które będą rodzić ze świadomością, że ich dziecko będzie cierpieć?

- Chore dzieci też mają prawo do życia . W mocy pozostają przesłanki, które są uwzględnione w ustawie o planowaniu rodziny. Pierwsza dotyczy zagrożenia zdrowia i życia kobiety. W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia zdrowia i życia kobiety, nadal można w Polsce dokonywać zabiegu przerywania ciąży. W drugim przypadku, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego. Nie ma delegalizacji aborcji w Polsce - przekonywała w "Gościu Wydarzeń" wiceminister.

Oczywiście nikt nie zabrania heroizmu kobietom , które chcą podporządkować swoje życie wychowywaniu swoich niepełnosprawnych dzieci. Zasługuje to na pełne uznanie , jednak w tym przypadku jest to ich świadoma decyzja i to właśnie o wymiar oraz ograniczanie tej decyzji chodzi większości osób sprzeciwiających się działaniom Trybunału Konstytucyjnego.

Być może, zamiast zakazywać terminacji ciąży , rząd powinien pochylić się nad stworzeniem zaplecza gwarantującego poczucie bezpieczeństwa rodzinom , które będą musiały podjąć decyzję, czy są w stanie wychować chore dziecko.

Zdjęcie wyróżniające to fragment programu "Gość Wydarzeń" z dnia 27.01.2021 r. Całość materiału dostępna jest pod adresem polsatnews.pl

Źródło: polsatnews.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia