wtv.pl Polska Wiadomo już, co z obostrzeniami na Boże Ciało. GIS wydał konkretne wytyczne
(zdjęcie ilustracyjne) Piotr Molecki/East News

Wiadomo już, co z obostrzeniami na Boże Ciało. GIS wydał konkretne wytyczne

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Już za kilka dni Boże Ciało, a wraz z nim tradycyjne procesje. W tym roku ponownie będą musiały one zostać zorganizowane w inny niż tradycyjny sposób. Główny Inspektorat Sanitarny zabrał głos w tej sprawie i przedstawił swoje wytyczne w tej kwestii. Sprawę skomentował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak.

Już w czwartek Kościół katolicki celebrować będzie Boże Ciało . Przed pandemią wierni tłumnie brali udział w procesjach ulicami miast, jednak koronawirus mocno zmienił tę tradycję.

Już w tamtym roku procesja w Boże Ciało wiązała się z koniecznością zasłaniani ust oraz nosa. Nie wszystkie parafie też decydowały się na standardową trasę i część postanowiła w trosce o swoich wiernych uroczysty pochód odbyć wokół świątyń.

Wszyscy liczący, że już w tym roku święto to nie będzie musiało być obarczone regulacjami związanymi z reżimem sanitarnym , muszą być rozczarowani obecnym stanem rzeczy. Okazuje się, że GIS ponownie wydał zalecenia dotyczące organizacji procesji Bożego Ciała.

Co z procesjami na Boże Ciało? GIS wydał zalecenia

Rzecznik KEP potwierdził, że GIS zabrał głos w kwestii organizacji uroczystości Bożego Ciała . Nie chodzi o samo pojawianie się wiernych na nabożeństwach w kościołach.

Głównym tematem zastanawiających wspólnotę Kościoła katolickiego jest to, jak zorganizowane muszą być uroczyste procesje . — [...] przepisy nie zakazują organizacji procesji Bożego Ciała — przekazał ks. Leszek Gęsiak.

Wierni dowiedzą się od swoich proboszczów, jak wyglądać będzie Boże Ciało

W dalszej części wypowiedzi rzecznik KEP postanowił podkreślić, że chociaż pojawiły się wytyczne GIS w sprawie Bożego Ciała , to ostateczny głos należy do duszpasterzy.

Ks. Leszek Gęsiak stwierdził, że to jak organizowane będą procesje w Boże Ciało , pozostaje we władzy Kościoła. To biskupi oraz proboszczowie będą mieli decydujący głos w tej sprawie.

Obostrzenia , z jakimi na pewno należy się liczyć w czasie uczestnictwa w uroczystościach kościelnych to dystans społeczny. Dodatkowo wszyscy uczestnicy procesji muszą być świadomi o konieczności zasłaniania ust oraz nosa .

Tutaj sytuacja jest analogiczna do wizyty w kościele. Na nabożeństwie jedynie osoba sprawująca kult jest zwolniona z obowiązku noszenia maseczki.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia