Wiadomo już, co z komuniami 2021. Diecezja Warszawsko-Praska wydała pierwsze decyzje
-
Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej, ksiądz Piotr Pierzchała jeszcze dziś wydał wyczerpujący komunikat dotyczący zasad, jakie będą obowiązywać podczas sakramentu przyjęcia I Komunii Świętej
-
Poza obowiązkiem zasłaniania ust oraz nosa, a także utrzymywaniem społecznego dystansu zalecono dzielenie wiernych na małe grupy. Uroczystości będą dzielone pomiędzy dodatkowe msze święte, na które zgodę już wydały władze Kościoła
-
"Dzieciom życzymy obfitości Bożej łaski i dobrego przeżycia pierwszego pełnego uczestnictwa w Eucharystii oraz sakramencie pokuty i pojednania" - życzył autor oświadczenia, opublikowanego na oficjalnej stronie Diecezji Warszawsko-Praskiej.
W zależności od diecezji, komunia 2021 będzie odbywać się w nieco innych terminach. Najczęściej jednak mowa o okolicach maja i czerwca. W przypadku Diecezji Warszawsko-Praskiej nadchodzący miesiąc może wiązać się z intensywnymi przygotowaniami do uroczystości, bowiem zadecydowano o obostrzeniach na czas ważnego okresu.
Komunia 2021 - jakie obowiązują obostrzenia?
Jak deklaruje dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej, ksiądz Piotr Pierzchała wydanie stanowiska z tak dużym wyprzedzeniem wynikało z licznych pytań ze strony wiernych świeckich oraz osób duchownych. " Informujemy, że tegoroczne I Komunie Święte w naszej diecezji mogą odbywać się zwyczajowo w miesiącach maju i czerwcu " - zadeklarował. Sytuacja sanitarno-epidemiczna wymusiła na przedstawicielach Kościoła wprowadzenie dwóch, kluczowych zmian.
Pierwszą z nich jest zwiększenie liczby mszy świętych. Podobne decyzje mogą zapadać jedynie za zgodą biskupa. Zmiana ma na celu zmniejszenie liczby wiernych, uczestniczących w nabożeństwach, jednak w z związku z nadchodzącą I Komunią Świętą, zmiana częstotliwości nabożeństw umożliwi odpowiednie rozlokowanie dzieci i rodziców.
Z uwagi na ograniczenia epidemiczne zaleca się zorganizowanie uroczystości w mniejszych grupach, podczas dodatkowych Mszy Świętych (także w różnych terminach, jeśli jest taka potrzeba), uwzględniając wszystkie inne wytyczne sanitarne. Ksiądz Pierzchała wystosował ważny apel do organizatorów oraz przyszłych uczestników przedsięwzięć, prosząc o cierpliwość i zrozumienie. " Prosimy o życzliwą współpracę rodziców, katechetów oraz duszpasterzy, za którą już teraz bardzo dziękujemy " - czytamy w oświadczeniu.
Na zakończenie komunikatu wydano specjalne życzenia dla dzieci. " Dzieciom życzymy obfitości Bożej łaski i dobrego przeżycia pierwszego pełnego uczestnictwa w Eucharystii oraz sakramencie pokuty i pojednania " - oświadczył dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej. Pamiętajmy, iż wciąż obowiązuje limit osobowy w kościołach i pozostałych miejscach kultu. Na jedną osobę powinno przypadać 15 metrów kwadratowych świątyni.
Niezbędne jest zasłanianie ust i nosa przy użyciu maseczki . Elementy garderoby i przyłbice mogą służyć jedynie jako uzupełnienie, a nie osobne zabezpieczenie. Z restrykcji zwolniony jest kapłan, prowadzący nabożeństwa. Zaleca się przyjmowanie komunii na rękę, a nie bezpośrednio do buzi. Obowiązuje dystans społeczny w wysokości 1,5 metra.
Warto podkreślić, że na ten moment mamy do czynienia ze stopniowym spadkiem zachorowań . Wciąż jednak liczba zakażeń może budzić niepokój. Jeszcze dziś Ministerstwo Zdrowia podało dane o 12 762 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najgorsza sytuacja nieustannie ma miejsce w województwie śląskim, mazowieckim oraz dolnośląskim.
Od 27 grudnia do 22 kwietnia, jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, zrealizowano aż 9 495 317 szczepień. Pierwszą dawkę przyjęło już 7 079 324 pacjentów i pacjentek. Pełną odporność nabyło lub właśnie nabywa grupa 2 415 993 osób. Wzrost zaszczepionych Polaków oraz spadek zachorowań wraz zachowaniem zasad sanitarno-epidemicznych znacznie minimalizuje ryzyko transmisji wirusa na terenie miejsc kultu.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
-
Lichtman: Gdyby nie było Trubadurów, to nie byłoby Krawczyka
-
Rząd wydał miliony złotych na program społeczny dla rodzin rolniczych. Na co poszły pieniądze?
Źródło: [WTV]