Twórca znanego programu antywirusowego nie żyje. Zmarł w więzieniu
W wieku 75 lat zmarł twórca jednego z najpopularniejszych komputerowych programów antywirusowych John McAfee. Programista zmarł w więzieniu w Barcelonie, do którego trafił w wyniku oskarżeń o przestępstwa podatkowe.
John McAfee to twórca pierwszego programu antywirusowego do komercyjnego użytku, nazwanego jego własnym nazwiskiem.
John McAfee nie żyje
Informacje o śmierci popularnego programisty pojawiły się 23 czerwca . Tego dnia miał zostać poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych z więzienia w Barcelonie . Kilka godzin po ogłoszeniu mu decyzji hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości, mężczyzna zmarł.
John McAfee został zatrzymany w październiku ubiegłego roku na lotnisku w stolicy Hiszpanii . Zarzucano mu liczne przestępstwa podatkowe oraz prowadzenie fałszywej kampanii zachęcającej do handlu kryptowalutami, na której zarobić miał ponad 23 mln dolarów.
Amerykańska prokuratura twierdziła, że w latach 2014-2019 McAfee unikał płacenia podatków i składania deklaracji podatkowych oraz przedstawiał fałszywe dane dotyczące jego majątku.
Za swoje przewinienia, znanemu programiście groziło do 30 lat pozbawienia wolności .
Samobójstwo?
John McAfee utrzymywał, że zarzuty wobec niego są wynikiem politycznej gry wymierzonej przeciwko niemu. Powodem miało być zaangażowanie się w kampanię prezydencką w 2020 r., w której w prawyborach ubiegał się o reprezentowanie Partii Libertariańskiej.
Argumentów informatyka nie podzielała hiszpańska prokuratura, która stwierdziła, że mężczyzna świadomie unikał składania odpowiednich deklaracji podatkowych , do czego zresztą sam przyznał się w zamieszczonym na swoim Twitterze nagraniu.
Ciało martwego przedsiębiorcy zostało odnalezione w celi więzienia w Barcelonie. Amerykańskie media spekulują, że najprawdopodobniej doszło do samobójstwa .
Życie Johna McAfee'iego obfitowało w wiele kontrowersji . W 2012 r. został oskarżony o morderstwo swojego sąsiada Grega Faulla, przez co zdecydował się przeprowadzić ze Stanów Zjednoczonych do Gwatemali.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Źródło: rmf24.pl, gazeta.pl, newsweek.pl, wtv.pl
Zdjęcie główne: Gage Skidmore/Wikimedia Commons, JackPeasePhotography/flickr.com