wtv.pl TV TVN w Polsce zagrożony? Wciąż bez koncesji
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

TVN w Polsce zagrożony? Wciąż bez koncesji

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Nie brakuje kontrowersji wokół faktu, iż TVN oczekuje na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) tak długo . Dokumenty trafiły do organu państwowego odpowiedzialnego za wydawanie koncesji już w lutym 2020 roku .

Stacje, w tym ubiegający się o przedłużenie koncesji TVN, mają obowiązek złożyć wymagane dokumenty minimum rok przed wygaśnięciem obowiązującego dokumentu . Nie ulega wątpliwości, iż stacja nie omieszkała o tym pamiętać.

KRRiT nadal nie zdecydowała o przedłużeniu koncesji TVN24

Dokumenty potwierdzające chęć przedłużenia koncesji na nadawanie zostały przez TVN dostarczone do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji już w lutym 2020 roku . W kwietniu 2021 r. stacja nadal nie wie , czy decyzja będzie pozytywna.

Fakt, że po 13 miesiącach KRRiT nie jest w stanie podjąć decyzji , jest dla wielu osób sporym zaskoczeniem. Organ państwowy, jakim jest rada, ma zgodnie z założeniami zawartymi w Konstytucji strzec interesu publicznego w radiofonii i telewizji, wolności słowa oraz prawa do informacji . Niestety wiele osób komentujących tę sprawę wskazuje, że rzeczywistość nijak ma się do założeń.

TVN i KRRiT to trudna relacja

Sprawa stacji TVN ma niczym papierek lakmusowy uwypuklać problem połączenia KRRiT z wpływami ze strony rządzących . To nie pierwszy raz, gdy stacja ma problemy. Wcześniej nałożona została bowiem niebotyczna kara w wysokości niemal 1,5 mln złotych.

Powodem wymierzenia w 2017 tak wysokiej kary, miało być relacjonowanie zajęcia mównicy sejmowej przez opozycję w grudniu 2016 r. Kara spotkała się z ogromną krytyką zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Krótko po jej ogłoszeniu zdecydowano się o cofnięciu tej decyzji .

Niedawno natomiast KRRiT wydała oficjalne wezwanie do stacji TVN24, gdzie stwierdzono, że nie wolno używać sformułowania „Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej” . Był to okres, gdy głównym tematem w mediach był wyrok pozbawiający kobiety w Polsce prawa do terminacji ciąży.

Kiedy TVN może zakończyć nadawanie i jakie ma opcje?

26 września 2021 roku kończy się okres obowiązywania obecnej koncesji dla stacji TVN24 . Jeśli do tego czasu prywatny nadawca nie otrzyma od KRRiT zgody na dalsze nadawanie, znajdzie się w sporych kłopotach.

Nie może on bowiem starać się o prawo do emisji w innym kraju europejskim, nadal posiadając główną siedzibę oraz podejmując decyzje redakcyjne w Warszawie . W przypadku przeniesieniu tych dwóch aspektów poza granice Polski sytuacja wyglądać może inaczej.

Proponowane jest również staranie się o to, by inna stacja zaczęła nadawać sygnał polskiego kanału . Ponownie jednak należy liczyć się z tym, iż decyzje redakcyjne podejmowane będą gdzie indziej, w zupełnie innej firmie z siedzibą w innym kraju.

W dyskusji na temat sytuacji TVN oraz opieszałości Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podkreśla się, iż w przypadku, gdy do 26 września nie zostanie wydana decyzja, stacja może ubiegać się o odszkodowanie ze Skarbu Państwa .

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: InnPoland / Next Gazeta / Bankier.pl / Wirtualne Media

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia