tadeusz rydzyk. youtube.com/Radio Maryja
Źródło: youtube.com/Radio Maryja
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 26 Lutego 2020

Tadeusz Rydzyk wkracza do podstawówek. Czego dzieci chce uczyć Radio Maryja?

Tadeusz Rydzyk postanowił, że zostaną poprowadzone warsztaty dla dzieci ze szkoły z Tomaszowa Mazowieckiego. Dziennikarze Radia Maryja i TV Trwam organizują szkolenie, które budzi wiele kontrowersji, głównie dlatego, że mowa tu o szkole postawowej.

Informacje o warsztatch otrzymali rodzice ze szkoły podstawowej nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim. 

Tadeusz Rydzyk manipuluje dziećmi w wieku szkolnym?

Zajęcia nazywają się "Nowe Widnokręgi - zrozumieć media". Do ich zakresu wchodzą: "Język Obrazu - podstawy przekazu telewizyjnego, Świat Dźwięku - mowa śpiew, muzyka oraz prezentacja materiału prasowego, radiowego i telewizyjnego przygotowanego przez młodzież uczestniczącą w warsztatach". Poprowadzą je wykładowcy i szkoleniowcy z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W szkoleniu uczestniczyć będą też redaktorzy, dziennikarze, montażyści z Radia Maryja i TV Trwam.

"Materiały medialne z warsztatów zostaną wykorzystane w relacjach na antenie R.M. w informacjach dnia TV Trwam, oraz na portalu radiomaryja.pl oraz na stronie wsksim.edu.pl" - napisano w informacjach.

Jeden z rodziców postanowił skomentować całe wydarzenie: "Szkoła to nie jest miejsce dla wątpliwych specjalistów z Torunia". Lucyna Siudzińska, dyrektorka SP nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim wyraziła zgodę na pomysł redemptorysty i zaznacza, że nikt nie musi w ich uczestniczyć, jeśli nie chce.

- Jeśli rodzic nie wyraził zgody, to dziecko nie brało udziału w warsztatach -  mówiła Lucyna Siudzińska, dyrektorka SP nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim.

Na zajęcia poszło 17 osób z ósmej klasy. Choć dyrektorka zna kontrowersje związane z o. Rydzykiem, to uważa, że wszystko przebiegało profesjonalnie i była bardzo zadowolona. 

- Na warsztatach z uczniami był też nauczyciel, dzieci były zadowolone - mówiła dyrektorka. 

Okazuje się, że nie po raz pierwszy w Tomaszowie Mazowieckim próbuje się wprowadzać tego typu warsztaty. W zeszłym roku odbyły się podobne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Organizatorami byli wtedy poseł Robert Telus z PiS i starosta tomaszowski Mariusz Węgrzynowski.

- Jest to w dzisiejszym świecie bardzo ważne, żeby przybliżyć to wszystko, co związane jest z mediami, jak rzeczywiście wygląda taki realny przekaz tego wszystkiego, co kieruje się do społeczeństwa, a szczególnie do młodych ludzi. Młodzi ludzie chcą wiedzieć, jak te media funkcjonują i wyglądają od kuchni, jak doprowadza się do tego, że właśnie następuje realizacja danego obrazu, danego dźwięku i materiału oraz to wszystko, co wiąże się z przekazem: czy on jest prawdziwy, czy jest zniekształcony, czy można go zniekształcić i w jaki sposób trzeba oglądać media - opowiadał Węgrzynowski podczas spotkania.

A co Wy uważacie o wkraczaniu o. Rydzyka do szkół?