wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ujawniono, ile ma na koncie fundacja Tadeusza Rydzyka. Sumy nie mieszczą się w głowie

24 Października 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Ojciec Tadeusz Rydzyk woli o tym nie mówić. Media dotarły do oświadczenia majątkowego fundacji Lux Veritatis. Organ prowadzony przez redemptorystę wykazał imponujące zyski i przychody. Wszystko wskazuje na to, że kryzys gospodarczy nie odcisnął pię

Wielka kariera Tadeusza Rydzyka rozpoczęła się jeszcze na samym początku lat 90. To właśnie wtedy zakonnik wrócił do Polski. Wcześniej współpracował z międzynarodową filią Radia Maria w Balderschwang. Zdobyta wiedza okazała się pomocna, ponieważ zagwarantowała Tadeuszowi Rydzykowi solidny start na rodzimym rynku mediów. Duszpasterz w 1998 roku założył fundację Lux Veritatis, która do dziś stanowi podstawę działania redemptorysty. 

Zakonnik niechętnie wypowiada się o własnych zarobkach. Wielokrotnie jednak apelował do wiernych o wpłacanie jeszcze większych datków na rzecz rozwoju swojego imperium. Tadeusz Rydzyk jest zobligowany do regularnego przedstawiania sprawozdań finansowych Lux Veritatis. "Press" oraz "Super Express" dotarły do dokumentu oraz planów inwestycji, z których wynika, że Tadeusz Rydzyk w 2019 roku mógł dysponować nawet 100 mln zł. Jak do tego doszło?

Co ukrywa Tadeusz Rydzyk? Według prasy, kapłan dysponuje gigantycznymi sumami

Oświadczenie złożone na ręce Krajowego Rejestru Sądowego za rok 2019 mówi samo za siebie. Tadeusz Rydzyk wspólnie ze swoimi pracownikami uzyskali aż 1,3 mln zł. zysku oraz 45,5 mln przychodów. Jak relacjonuje "Press", jest to znaczny spadek względem 2018 roku, czyli 5,2%. Co więcej, fundacja Tadeusza Rydzyka utraciła też wpływy z darowizn. W ciągu roku spadek wyliczono na 10,2%, czyli 30,7 mln zł. Organizacja pozarządowa odpowiada między innymi za toruńską geotermię oraz katolickie media.

Ostatni rok dla toruńskiego redemptorysty upłynął pod znakiem wielkich inwestycji. Muzeum "Pamięć i Tożsamość", wielki ogród, czy też rozbudowa kierunków na prywatnej uczelni to zaledwie część planów Tadeusza Rydzyka. "Super Express" i "Press" informują, że Lux Veritatis poniosła wyższe koszty z tytułu działalność gospodarczej w kraju. Chodzi o wzrost z 7,4%, to jest 14,14 mln zł. Co więcej, zakonnik za sprzedaż książek, płyt DVD i CD uzyskał aż 949 tys. zł.

Z relacji medium wiemy, że średnie zatrudnienie w organie wynosi 69 osób. Tadeusz Rydzyk doprowadził do obcięcia kosztów działalność aż o 3,4%, to jest 43,7 mln zł. "Super Express" wskazuje, że organ wykazał posiadanie aż 100 mln zł. środków trwałych. Środki trwałe to składniki rzeczowe aktywów przedsiębiorstwa. W przypadku Tadeusza Rydzyka mowa między innymi o budowlach wartych aż 60 mln zł. Szczególne zdziwienie mogą wzbudzić doniesienia o pojazdach transportu o wartość aż 6,5 mln zł. 

Według wiadomości przekazanych przez "Super Express", Tadeusz Rydzyk zamierza wykupić eksponaty muzealne za 90 mln zł. Lux Veritatis w dobie kryzysu gospodarczego nie zamierza rezygnować z szeroko zakrojonych działań na rzecz rozbudowy katolickiego "imperium". Nowe akcje i udziały mogą kosztować organizację aż 45 mln zł. 

Ciekawe są również wynagrodzenia, jakie Tadeusz Rydzyk przeznacza na swoich pracowników. Wszystko wskazuje na to, że średnia pensja w fundacji wynosi ponad 6 tysięcy złotych. Na zatrudnionych w ciągu roku kapłan wydaje około 5,3 mln zł. Warto jednak podkreślić, że ta informacja nie została potwierdzona przez zakonnika lub przedstawicieli organu. Przypomnijmy, że Tadeusz Rydzyk, jak podaje OKO.press, miał otrzymać od publicznych instytucji aż 80 mln zł. 

Gigantyczne inwestycje i odważne plany duszpasterza wymagają sporych nakładów finansowych. W jednej z audycji Radia Maryja kapłan zwrócił się do swoich słuchaczy. Poprosił, by nie zwlekali z wsparciem materialnym na rzecz rozgłośni. - Kochana Rodzino Radia Maryja, w poważnej sytuacji pandemii koronawirusa bardzo trudno zwrócić mi się do Państwa – słuchaczy i widzów Telewizji Trwam, ale czynię to w trosce o istnienie naszych mediów - deklarował Rydzyk. 

Co więcej, Tadeusz Rydzyk uważa, że kontynuowanie i poszerzanie działań fundacji jest niezwykle ważne dla całego kraju. - Prosimy, abyście nie odkładali na potem przekazywania pomocy materialnej na funkcjonowanie i istnienie jakże ważnych dla Polski i Polaków, w Ojczyźnie i poza jej granicami, Radia Maryja i Telewizji Trwam - komentował na antenie Radia Maryja.

Źródło: [Onet/Super Express/Press]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >