wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Co sądzicie o działalności Tadeusza Rydzyka?

21 Września 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Tadeusz Rydzyk pozostaje najbardziej rozpoznawalnym polskim duchownym, a jego działalność posłużyła do niejednej publikacji. Imperium skrupulatnie budowane przez redemptorystę osiągnęło iście imponujące rozmiary, czemu z pewnością nie zaszkodziły ogromne

Niewielu duchownych może pochwalić się równie jaskrawą osobowością i zmysłem do prowadzenia interesów co ojciec Tadeusz Rydzyk. Założyciel i dyrektor rozgłośni radiowej Radio Maryja oraz Telewizji Trwam, jeden z założycieli Fundacji Lux Veritatis, a także założyciel Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – to tylko kilka z tytułów, którymi można by określić zakonnika. Dzięki dotacjom Prawa i Sprawiedliwości (cofniętych za rządów PO-PSL) Rydzyk uruchomił również Geotermię, która doprowadzi ciepłą wodę do mieszkań Torunian.

Tadeusz Rydzyk i jego imperium

Od początku rządów PiS dotacje płynące na wszelkie przedsięwzięcia ojca dyrektora osiągają astronomiczne rozmiary. Z wyliczeń OKO.press opublikowanych w ubiegłym roku wynikało, że na konta fundacji, spółek, a także szkoły wyższej Rydzyka wpłynęło łącznie przynajmniej 214 mln zł publicznych pieniędzy. Znakomite relacje łączące zakonnika z partią rządzącą nie dziwią nikogo, kto obserwuje wydarzenia na scenie społeczno-politycznej.

Owe relacje najlepiej podsumował zresztą sam Jarosław Kaczyński, który w trakcie wydarzenia "XII Dziękczynienie w Rodzinie" Radia Maryja w Toruniu zwrócił się do zebranych następującymi słowami: – Trzeba dziękować, trzeba się w pas kłaniać ojcu dyrektorowi i tym wszystkim ojcom, i wszystkim ludziom, którzy to niezwykłe dzieło wspierają. Ja to czynię w imieniu mojej partii, w imieniu tych wszystkich, którzy nas poparli w ostatnich wyborach, czyli milionów Polaków, którzy są wdzięczni za to, że jest w Polsce ciągle rozszerzana, rozbudowywana instytucja niezwykła, łącząca to wszystko, co łączy się z nauką Chrystusa z działaniem w realnym życiu społecznym, które tworzy, buduje od fundamentów, aż po same szczyty.

Stosunki między Tadeuszem Rydzykiem a Prawem i Sprawiedliwością mogły ulec niejakiemu pogorszeniu wobec proponowanej przez lidera partii "piątki dla zwierząt". Nie jest tajemnicą, że ojciec dyrektor, prywatnie bliski współpracownik Szczepana Wójcika, hodowcę zwierząt futerkowych, wielokrotnie sprzeciwiał się planom rządzących dotyczących ochrony zwierząt, ekologów nazywając "eko-terrorystami". Czas pokaże, czy przyszłość przyniesie kontynuację współpracy między rządzącymi a założycielem Radia Maryja. Ta, choć delikatnie zachwiana, wydaje się jednak niezagrożona.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >