Tadeusz Rydzyk powinien zwrócić niemal 40 mln zł?. Marek Barczyński/EastNews
Źródło: Marek Barczyński/EastNews
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 20 Lipca 2020

Tadeusz Rydzyk przerażony? W grę wchodzą astronomiczne pieniądze, które możliwe, że będzie musiał zwrócić

Tadeusz Rydzyk znany jest ze swej wyjątkowej przedsiębiorczości. Jedną z największych inwestycji poczynionych przez ojca dyrektora było uruchomienie ciepłowni geotermalna, na budowę której redemptorysta dostał od państwa niemal 40 mln zł. Pieniądze powinien teraz zwrócić, informuje "SE".

Choć sam stara przedstawić się jako człowieka skromnego, inwestycje poczynione przez ojca Rydzyka wielu przyprawić mogą o delikatny zawrót głowy. Jedną z najbardziej spektakularnych była bez wątpienia Geotermia Toruń, która miała doprowadzić ciepła wodę do toruńskich mieszkań. "Super Express" wskazuje, że redemptorysta powinien zwrócić państwu niemal 40 milionów złotych. Pomimo szeregu zapewnień woda nie trafiła do torunian.

Tadeusz Rydzyk powinien zwrócić miliony?

Na rozkręcenie inwestycji powiązana z Tadeuszem Rydzykiem Geotermia Toruń otrzymała przeszło 37,5 mln zł. Za imponującą kwotę powstać miała m.in. ciepłownia geotermalna, która miała za zadanie doprowadzić ciepłą wodę do mieszkań tysięcy mieszkańców Torunia już od 1 lipca. Spółka nie wywiązała się jednak z umowy i wystąpiła o wydłużenie terminu realizacji projektu do – uwaga – 30 czerwca 2021 roku.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej podjąć będzie musiał zatem stosunkowo trudną decyzję. Trudną o tyle, że opozycyjni politycy już zwracają uwagę, że temat przedsięwzięcia ojca dyrektora zakrawa o skandal. – Istnieje podejrzenie, że zwykły inwestor już teraz musiałby zwrócić do państwa te 40 mln zł. Ale przecież media ojca Rydzyka goszczą najważniejszych polityków PiS, z Jarosławem Kaczyńskim na czele. Ta sprawa to kolejny dowód na to, jak budowane jest państwo oligarchiczne – mówi w rozmowie z "SE" senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza.

"SE" zwraca uwagę, że w siedzibie Geotermii Toruń nie sposób natknąć się obecnie na jakąkolwiek osobą. "Przez kilka dni nie udało nam się z nikim porozmawiać", czytamy na stronie dziennika.

Na koniec warto przypomnieć pozostałe części imperium najsłynniejszego redemptorysty w kraju. Radio Maryja, Telewizja Trwam czy Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej to najbardziej znane, jednak bynajmniej nie jedyne inwestycje ojca Rydzyka. Oprócz wspomnianej cieplarni na terenie fundacji zakonnika stanąć ma Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II, które współprowadzić będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na placówkę resort przeznaczył aż 117 mln zł.

Źródło: se.pl