wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Tadeusz Rydzyk przerażony? W grę wchodzą astronomiczne pieniądze, które możliwe, że będzie musiał zwrócić

20 Lipca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Tadeusz Rydzyk znany jest ze swej wyjątkowej przedsiębiorczości. Jedną z największych inwestycji poczynionych przez ojca dyrektora było uruchomienie ciepłowni geotermalna, na budowę której redemptorysta dostał od państwa niemal 40 mln zł. Pieniądze

Choć sam stara przedstawić się jako człowieka skromnego, inwestycje poczynione przez ojca Rydzyka wielu przyprawić mogą o delikatny zawrót głowy. Jedną z najbardziej spektakularnych była bez wątpienia Geotermia Toruń, która miała doprowadzić ciepła wodę do toruńskich mieszkań. "Super Express" wskazuje, że redemptorysta powinien zwrócić państwu niemal 40 milionów złotych. Pomimo szeregu zapewnień woda nie trafiła do torunian.

Tadeusz Rydzyk powinien zwrócić miliony?

Na rozkręcenie inwestycji powiązana z Tadeuszem Rydzykiem Geotermia Toruń otrzymała przeszło 37,5 mln zł. Za imponującą kwotę powstać miała m.in. ciepłownia geotermalna, która miała za zadanie doprowadzić ciepłą wodę do mieszkań tysięcy mieszkańców Torunia już od 1 lipca. Spółka nie wywiązała się jednak z umowy i wystąpiła o wydłużenie terminu realizacji projektu do – uwaga – 30 czerwca 2021 roku.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej podjąć będzie musiał zatem stosunkowo trudną decyzję. Trudną o tyle, że opozycyjni politycy już zwracają uwagę, że temat przedsięwzięcia ojca dyrektora zakrawa o skandal. – Istnieje podejrzenie, że zwykły inwestor już teraz musiałby zwrócić do państwa te 40 mln zł. Ale przecież media ojca Rydzyka goszczą najważniejszych polityków PiS, z Jarosławem Kaczyńskim na czele. Ta sprawa to kolejny dowód na to, jak budowane jest państwo oligarchiczne – mówi w rozmowie z "SE" senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza.

"SE" zwraca uwagę, że w siedzibie Geotermii Toruń nie sposób natknąć się obecnie na jakąkolwiek osobą. "Przez kilka dni nie udało nam się z nikim porozmawiać", czytamy na stronie dziennika.

Na koniec warto przypomnieć pozostałe części imperium najsłynniejszego redemptorysty w kraju. Radio Maryja, Telewizja Trwam czy Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej to najbardziej znane, jednak bynajmniej nie jedyne inwestycje ojca Rydzyka. Oprócz wspomnianej cieplarni na terenie fundacji zakonnika stanąć ma Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II, które współprowadzić będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na placówkę resort przeznaczył aż 117 mln zł.

Źródło: se.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >