wtv.pl Świat Szykują się poważne kary dla AstraZeneki. Sytuacja jest kryzysowa
FADEL SENNA/AFP/East News

Szykują się poważne kary dla AstraZeneki. Sytuacja jest kryzysowa

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Unia Europejska podejmie kroki prawne wobec firmy AstraZeneca? Komisja Europejska skierowała do sądu w Brukseli wniosek o ukaranie brytyjsko-szwedzkiego koncernu w związku z niewywiązywaniem się z umowy. Konflikt dotyczy liczby dostarczanych do krajów członkowskich dawek szczepionki. Pojawiają się zarzuty, że AstraZeneca rezygnuje z dostaw do UE, by móc dotrzymywać umów z krajami poza wspólnotą.

Niedawno Michał Dworczyk poinformował, że do Polski trafi mniej szczepionek AstraZeneca, niż zakładano . Okazuje się, że to nie pierwszy taki przypadek.

Sytuacja stała się tak kłopotliwa, że Unia Europejska zdecydowała się na wyciągnięcie względem firmy AstraZeneca konsekwencji . Do sądu w Brukseli trafił wniosek o ukaranie brytyjsko-szwedzkiego koncernu karą pieniężną .

Konflikt na linii Unia Europejska — AstraZeneca

Napięcia związane z problemami firmy AstraZeneca z wywiązaniem się z liczby szczepionek zapewnionych w umowie z Unią Europejską są coraz większe.

Tylko do Polski w tym tygodniu nie dotrze aż 800 tys. sztuk preparatu przeciwko COVID-19. Komisja Europejska postanowiła działać.

Do brukselskiego sądu trafił wniosek o finansowe ukaranie AstraZeneki . KE chce, by brytyjsko-szwedzka firma została obciążona karą 10 milionów euro . Dodatkowo za każdy dzień opóźnienia zagwarantowanych w umowie dostaw Astra Zeneca ma płacić 10 euro od niedostarczonej dawki.

AstraZeneca działa w złej wierze? Tak twierdzi Komisja Europejska

W swojej opinii Komisja Europejska stwierdza, iż firma działa w złej wierze . — AstraZeneca opóźniała dostawy, by móc wywiązać się z umów z innymi państwami , m.in. z Wielką Brytanią — powiedział Rafael Jefferali, który reprezentuje Komisję Europejską przed wymiarem sprawiedliwości.

O jak dużych brakach szczepionek mówimy? Decyzja KE może być dla AstraZeneki dość dotkliwa, gdyż w zawartej między stronami umowie zapewniono, że brytyjsko-szwedzki koncern dostarczy do końca 2021 roku 300 milionów dawek preparatu .

Niestety rzeczywistość daleka jest od pokrycia dawnych zapewnień producenta. Pierwszy kwartał przyniósł ze sobą dostarczenie jedynie 30 milionów dawek.

Chociaż w drugim kwartale do państw członkowskich UE dotarło nieco więcej sztuk szczepionki AstraZeneki, to KE podkreśla, że nie jest możliwe wywiązanie się z umowy .

Firma odpowiada na zarzuty KE

Nie jest zaskoczeniem, że AstraZeneca odpiera argumenty Komisji Europejskiej . Wyrok w tej sprawie zapaść ma już w czerwcu .

Koncern podkreśla, że podjął wszelkie możliwe działania, by wywiązać się z umowy i dostarczyć wskazane liczby dawek preparatu przeciwko COVID-19 . W opinii AstraZeneki pojawiły się „nieprzewidziane trudności”.

Postanowiono zwrócić uwagę, że tworzenie szczepionek to proces skomplikowany . Nie wyjaśnia to jednak braku właściwej oceny możliwości produkcyjnych. Obecnie różnice w dostawach rzeczywistych i zakładanych są wyjątkowo rozbieżne.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia