. Marek BAZAK/East News
Źródło: Marek BAZAK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 26 Stycznia 2020

Co niedzielę dokładnie liczyli, ilu mieszkańców idzie do kościoła. Wynik powala a postawa księży oburza

Szczecin: Mieszkańcy osiedla Nad Rudzianką posunęli się do wyjątkowo zmyślnej metody w swojej walce o zagospodarowanie działki u zbiegu ulic Gwarnej i Romantycznej. Bardzo chcieliby aby na 0,6 ha powstał park z placem zabaw. Arcybiskup ma jednak inne plany.

Autorzy inicjatywy podkreślają, że wybudowanie na osiedlu parku, posłużyłoby nie tylko rozwojowi jego najmłodszych mieszkańców ale i ułatwiłoby życie pozostałym. Nad Rudzianką mieszkają bowiem przede wszystkim rodziny z dziećmi. Wielofunkcyjny plac zabaw połączony ze służącym do rekreacji parkiem zdaje się więc idealnie komponować z profilem demograficznym mieszkańców.

Nie złożyliście jeszcze wniosku o 500 plus? Lepiej się pospieszcieNie złożyliście jeszcze wniosku o 500 plus? Lepiej się pospieszcieCzytaj dalej

Niestety, arcybiskup ma inne plany. Powołał nową parafię i pragnie, aby miasto oddało mu teren w dzierżawę. Problem polega na tym, że w okolicy stanęły już... 4 budynki sakralne.

- Nam, mieszkańcom potrzebny jest park, a nie obiekt sakralny, dlatego chcemy zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, który powstał w 2009 roku. Od tamtego czasu wiele się zmieniło .W obrębie 2 km od działki, na której planowana jest budowa znajduje się 5 kościołów. Uważamy, że nasze potrzeby duchowe są dzięki temu zaspokojone - czytamy na fanpage`u "Park na tak".

Szczecin: Mieszkańcy walczą o zagospodarowanie działki w nietypowy sposób

Mieszkańcy podkreślają, że sami są osobami wierzącymi. Ich potrzeby duchowe są już jednak spełnione. Aby zdobyć ostateczny argument, przeciwko planom arcybiskupa, postanowili policzyć, ilu wiernych korzysta z okolicznych kościołów.

Do tej pory w styczniowe niedziele, frekwencja w dwóch okolicznych kościołach wynosiła od 5 do 7,8 proc. Dla porównania niemal 40 proc. mieszkańców osiedla, czyli około tysiąca osób, podpisało się pod petycją o zmianę zagospodarowania terenu.

Mimo to, Piotr Krzystek, prezydent miasta w porządku obrad najbliższej sesji rady miasta umieścił projekt przekazania terenu kościołowi. W sprawie zadecydują radni.

- Prezydent nie odpuszcza i poprze 7 proc. mieszkańców os. Bukowe-Klęskowo, ignorując głos 93 proc. Na nic zdało się zbieranie podpisów, przedstawienie projektu uchwały o zmianę w planie zagospodarowania, jak również liczenie frekwencji w kościołach i udowadnianie, że 93 proc. mieszkańców nie uczestniczy w niedzielnych mszach. Niestety Piotr Krzystek najprawdopodobniej dopnie swego i przekaże praktycznie za darmo ziemię Kościołowi. Cała ta sytuacja pokazuje, jak bezradni jesteśmy wobec władzy - komentują mieszkańcy.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Państwo zabierze ci 32 proc. pensji. "Haracz od krezusa" za przekroczenie jednego limitu

2. Katastrofa samolotu pasażerskiego. Na pokładzie były dziesiątki osób

3. Niewyobrażalnie skrzywdził swojego psa. Sąsiedzi zamiast zareagować, zachowali się haniebnie

4. Beata Tadla mocno o Danucie Holeckiej. Musiało boleć

5. Czego boi się Tadeusz Rydzyk? Dziennikarze zwrócili uwagę na jeden szczegół

6. Była współwięźniarka zdradziła, co się działo za kratami z mamą Madzi. Szczyt upokorzenia, nie mieli dla niej litości