wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jak wyglądały Święta Bożego Narodzenia w PRL-u? "Było skromnie, ale z duszą" (Rozmowa z czytelniczką)

25 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Weronika Szatkowska

Udostępnij:

Święta Bożego Narodzenia w czasach PRL-u były dużo skromniejsze. Młode pokolenie nie wie, że w sklepach brakowało podstawowych artykułów, ale wielu wbrew pozorom i tak miło wspomina tamten okres. O tym, jak wyglądało wyczekiwanie na pierwszą gwiazd

Święta Bożego Narodzenia w PRL-u miały swój czar. Prezentów nie wręczało się przed pojawieniem się pierwszej gwiazdki, a okres ten był bardziej przemianą duchową i spędzaniem wspólnych chwil, niż skupianiem się na podarunkach i kwestiach materialnych.

Święta w czasie PRL-u

Święta Bożego Narodzenia w PRL-u wyglądały zupełnie inaczej niż obecnie. Teraz praktycznie wszystko jest dostępne w sklepie, nie ma żadnych deficytów towarowych, a stół ugina się od różnych potraw i ogromnej ilości słodyczy. 

Jak było dokładnie w latach 80. w okresie świątecznym? Historię przybliżyła nam nasza czytelniczka, Pani Hania.

Nie było cytrusów, była jedna pomarańcza na całą paczkę. Z zakładu pracy dzieci dostawały paczki ze słodyczami. Było tam kilka orzechów, na choince wisiały cukierki w błyszczących papierkach (cukierki lizaki). W niektórych domach układało się watę na choince, udającą śnieg - wspomina nam Pani Hania.

W co drugim domu na choinkach wisiały ręcznie robione łańcuchy i ozdoby. 

Dzieci często robiły łańcuchy w szkole lub w domu z papieru kolorowego - te łańcuchy zdobiły choinkę. Na niektórych drzewkach widniały orzechy. Przewaga była taka, że w prawie każdym domu były piękne, szklane bombki. Na stole stały śledzie w oleju, ziemniaki, sałatka jarzynowa, karp smażony, kapusta wigilijna, i kompot z suszu.

Okazuje się, że Wigilia pracownicza wyglądała zupełnie inaczej.

Były spotkania w pracy przy śledziu i przy kieliszku czystej wódki. Nie wypadało nie przyjść, było to powszechnie uznawane za brak taktu - dodała Pani Hania.

A jakie prezenty dostawały dzieci? 

Dzieci dostawały plastikową lalkę z kiosku lub samochód plastikowy - wspomina nasza czytelniczka.

W sklepie brakowało wszystkiego. Na początku lat 80. były kartki. Kto miał rodzinę na wsi lub znajomości - to zamawiał wyroby. Ten, kto nie miał, dostawał na kartki. Nawet cukier był na kartki. Ciężej było zorganizować święta w mieście, bo na wsi ludzie mieli kaczki, kury i różne mięsiwa.

Choinkę ubierało się choinkę w Wigilię, maksymalnie dzień przed wigilią. Hitem na osiedlu było posiadanie sztucznej choinki, uważane było to za swego rodzaju prestiż.

Śpiewało się kolędy, dużo się rozmawiało, było skromnie, ale z duszą. Ludzie skupiali uwagę na zupełnie innych kwestiach. Nie było przepychu, nikt ze sobą nie rywalizował, bo nie miał w czym się prześcigać. Po prostu wszyscy praktycznie mieliśmy tyle samo, co nie czyniło nas lepszymi, ani gorszymi od innych. Teraz mamy wszystko, ale zapominamy o najważniejszym - sednie świąt - czyli miłości, rodzinnie spędzonym czasie, duchowym odrodzeniu, a skupiamy się na tym, kto co dostanie, za ile i kto ma droższe.

A Wy jak wspominacie święta w tamtym okresie?

[EMBED-760][EMBED-761]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >