wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jednoznaczny wynik sondażu prezydenckiego. Wiemy, kto wygrywa w II turze

30 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Sondaż prezydencki przed zbliżającymi się wielkimi krokami wyborami prezydenckimi daje większe szanse na wygraną Rafałowi Trzaskowskiemu. Andrzej Duda wciąż jest w grze jednak jak na tak zaciętą walkę dzieli ich spory dystans.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się w zeszłą niedzielę, 28 czerwca. Zgodnie z komunikatem Państwowej Komisji Wyborczej końcowe wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich przedstawiają się następująco: pierwszą turę wygrał Andrzej Duda z wynikiem 43,5 proc. Urzędujący prezydent wygrał w 13 województwach. Drugi wynik zanotował kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, któremu udało się zdobyć 30,5 proc głosów. To oni zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Sondaż: Rafał Trzaskowski wygrywa II turę wyborów

Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie Wirtualnej Polski. Zgodnie z jego wynikami Rafał Trzaskowski może liczyć na lepszy wynik w II turze. Urzędujący prezydent Warszawy jest popierany przez 48,1 proc. ankietowanych. W porównaniu do poprzedniego badania IBRiS daje mu to wzrost o 2,6 pkt. proc..

Na prezydenta Andrzeja Dudę chce zagłosować 45,6 proc. badanych. Urzędujący prezydent traci tym samym 0,3 proc. pkt. proc. poparcia. 

Oznacza to, że różnica pomiędzy Rafałem Trzaskowskim a Andrzejem Dudą zwiększa się do 2,5 pkt. pro. W dalszym ciągu nie stanowi więc ona dla prezydenta bariery nie do przeskoczenia, choć z pewnością sam trend jest dla niego bardzo niebezpieczny. Decydujący głos będzie należał jak zawsze do tych, którzy wciąż zastanawiają się na kogo oddadzą głos w II turze. IBRiS ocenia odsetek niezdecydowanych na 6,1 proc. Frekwencja wyniosłaby natomiast około 62 proc.

Sondaż pracowni IBRiS dla WP został zrealizowany w piątek 26 czerwca. Badanie przeprowadzono metodą CATI na próbie 1100 Polaków posiadających czynne prawo wyborcze. 

Źródło: wp.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >