Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia
Sobotnia prognoza pogody dla Polski obfituje w burze oraz opady. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wyładowaniami atmosferycznymi. Na bieżąco również podawane są informacje na temat przemieszczania się frontu burzowego.
Wszyscy, którzy planowali, że w weekend 12-13.06 wypoczną na świeżym powietrzu, na pewno nie są zachwyceni prognozą pogody na najbliższe godziny . Eksperci nie mają wątpliwości. Trzeba przygotować parasole i kurtki wodoodporne.
W sporej części przypadków najlepiej w ogóle zrezygnować z przebywania na zewnątrz, gdyż prognoza pogody wprost wskazuje, że niemal cały kraj znajdzie się w sobotę pod wpływem burz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Prognoza pogody: w sobotę burze w całym kraju
Już rano IMGW w publikacji dobowej prognozy pogody przekazało, iż spora część kraju objęta została ostrzeżeniami . Są one bezpośrednio związane z burzami oraz deszczem .
Eksperci monitorujący wyładowania atmosferyczne nad Polską nie ukrywali, że z każdą godziną nasilenie burz w kraju będzie większe . Pierwsze wyładowania odnotowano na Dolnym Śląsku, w Zatoce Gdańskiej oraz na Kujawach i północnej Lubelszczyźnie.
Sieć obiegają nagrania z przetaczających się przez kraj burz . Pada niemal w całej Polsce, jednak najgroźniejsze są właśnie wyładowania atmosferyczne. Warto na bieżąco śledzić komunikaty IMGW i stosować się do zaleceń ekspertów radzących, co robić, gdy burza zastanie nas poza domem.
Aż 11 województw będzie w sobotę zmagało się z burzami
IMGW przewiduje, że 12 czerwca burze wystąpią w 11 województwach . Widać to wyraźnie na interaktywnej mapie, gdzie sprawdzać można, które regiony objęte zostały ostrzeżeniami.
Szczyt niebezpiecznych zdarzeń rozpoczął się w sobotę o 12 . Spora część alertów ma przestać obowiązywać dziś w wieczorem lub w nocy . Nie jest wykluczone jednak, że w niektórych miejscach zagrożenie będzie realne aż do rana w niedzielę 13 czerwca.
Źródło: meteo.imgw.pl
W oficjalnym komunikacie IMGW podało, że obecnie front burzowy nie słabnie . Wyładowania przemieszczają się wraz z frontem. Na mapie dynamicznej IMGW zaznaczonej czarnymi pasami eksperci przewidują wystąpienie burz z gradem .
GIS radzi, co robić w trakcie burzy
Nie wszyscy śledzą komunikaty IMGW. Spora część osób nie sprawdza również prognozy pogody . Co zrobić, kiedy jesteśmy poza domem, a w naszej okolicy znajdzie się komórka burzowa?
Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że przede wszystkim należy unikać szukania schronienia pod drzewami . W przypadku podróży autem należy pozostać w pojeździe i z niego nie wychodzić.
Niewskazane jest również przebywanie w miejscach położonych wysoko . W przypadku, gdy korzystamy z akwenów wodnych, należy natychmiast z nich wyjść . Bezpieczeństwo jest najważniejsze. W przypadku, gdy potrzebujesz pomocy, natychmiast skontaktuj się ze służbami pod numerem ratunkowym 112.
Źródło: IMGW, WTV, Radio Zet, GIS
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
-
Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim
-
Senatorowie proponują 500 plus dla emerytów. Do seniorów miałby trafić Polski Bon Turystyczny
-
3-letnia Zuzia z Torunia nie żyje. Za jej śmierć odpowiedzialni są najprawdopodobniej rodzice
Źródło: Radio Zet, sip.lex.pl, RMF FM, WTV
Zdjęcie główne: screen ventusky.com