wtv.pl Polityka Sejm nie przegłosował Lex TVN. Odroczono obrady
wtv.pl

Sejm nie przegłosował Lex TVN. Odroczono obrady

19 marca 2022
Autor tekstu: Alan Wysocki

Ustawa "Lex TVN" nie została przegłosowana. Opozycja skutecznie odroczyła obrady Sejmu. O decyzji zaważyły dwa głosy.

Do samego końca nie było jasne, po której stronie staną posłowie Porozumienia oraz Konfederacji. Ostatecznie głosowanie w sprawie odbędzie się 1 września.

Ustawa "Lex TVN" przegłosowana

Obrady Sejmu wznowiono o godzinie 17:09. Elżbieta Witek od razu przeszła do bloku głosowań. Tuż przed głosowaniem w sprawie "Lex TVN" Bartłomiej Sienkiewicz z Koalicji Obywatelskiej wnioskował o odroczenie obrad do 1 września.

- Tu się odbywa korupcja polityczna na wielką skalę. Tu się handluje Rzeczpospolitą. Zmieniacie izbę w jedną wielką korupcję - krzyczał Sienkiewicz.

Wniosek ponowił Władysław Kosiniak-Kamysz, prosząc o odroczenie obrad do 2 wrzesnia, o godzinie 10:00 . Na mównicę ruszył Jarosław Kaczyński. - Nie było propozycji rządowych dla członków tej grupy, która odeszła - odpowiedział.

Ostatecznie poddano wniosek pod głosowanie. Różnicą dwóch głosów udało się przesunąć obrady do września.

Za wnioskiem zagłosowało 229 posłów . Przeciw było 227 parlamentarzystów . Nikt się nie wstrzymał.

Obrady udało się odroczyć dzięki 5 głosom Porozumienia, które wsparło opozycje. Mowa o Jarosławie Gowinie, Stanisławie Bukowcu, Magdalenie Sroce, Iwonie Michałem i Michałowi Wypijowi.

Wszystko wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 225 szabel

Tuż po przyjęciu wniosku opozycji Elżbieta Witek ogłosiła 15 minut przerwy .

Wszystkie klubu opozycyjne głosowały jednogłośnie w sprawie przesunięcia sesji Sejmu na 2 września. Wyjątek stanowiło dwóch posłów niezależnych - Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza.

Ustawa "Lex TVN" zakazuje prowadzenia mediów przez przedsiębiorców spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Uniemożliwia to grupie Discovery dalsze kontynuowanie prac nad rozwojem komercyjnego medium.

W toku dyskusji nad projektem Jarosław Gowin wniósł o poszerzenie grupy państwa o Organizacje Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Do międzynarodowego zrzeszenia należy 38 najlepiej rozwiniętych państw, a co za tym idzie, także Ameryka.

Ostatecznie Zjednoczona Prawica nie przychyliła się do propozycji byłego koalicjanta. W trakcie procedowania projektu odrzucono także wszystkie poprawki, składane przez partie opozycyjne.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl Źródło zdjęcia głównego: wtv

Obserwuj nas w
autor
Alan Wysocki
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia