wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

W Sejmie nagle podeszła do Kaczyńskiego, miała do niego tylko jedną prośbę. Teraz posłanka ujawnia treść rozmowy

28 Listopada 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Posłanka na Sejm niespodziewanie podeszła do prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Poprosiła o wprowadzenie zmian, dotyczących młodzieży. Chodzi o zorganizowanie ferii zimowych w sposób bezpieczny, tak by zminimalizować ryzyko transmisji wirusa.

Rada Ministrów zadecydowała o przeprowadzenie ferii w jednym terminie. Wcześniej dni wolne od obowiązków szkolnych były podzielone na poszczególne województwa. W 2021 roku przerwa w nauce potrwa od 4 do 17 stycznia 2021 roku. Sejm, choć nie wpływa na rządowe rozporządzenia, może wnosić o nanoszenie zmian. Stało się tak w przypadku ustawy covidowej, do której złożono stosowne poprawki.

Ustawa ma większe znaczenie niż rozporządzenie autorstwa ministrów.

Jagna Marczułajtis-Walczak jest posłanką, wybraną z list Koalicji Obywatelskiej. Od 27 listopada polityczka wnosi o wydłużenie okresu ferii przez wzgląd na kryzys branży turystycznej oraz sytuację epidemiczną w Polsce. - To bardzo ważne po to, by branża turystyczna przetrwała ten trudny czas, jakim będzie zima, bo została ona bardzo mocno poturbowana przez obostrzenia i zapowiedziany lockdown - argumentuje. 

Przekonywałam prezesa PiS do wydłużenia ferii szkolnych do marca i otwarcia bazy hotelowej. #RatujmyFerie...

Opublikowany przez Jagnę Marczułajtis-Walczak Sobota, 28 listopada 2020

Posłanka na Sejm nagle podeszła do Jarosława Kaczyńskiego

Według parlamentarzystki zamknięcie hoteli, noclegowni oraz ośrodków turystycznych niemal uniemożliwia przeprowadzenie zimowych wakacji. Przerwa zimowa umożliwia wypoczynek dla 4 739 565 uczniów z 28 950 szkół, zgodnie z danymi posłanki. Posłanka na Sejm wnioskuje także o ponowne rozbicie przerwy na tury. 

Wymienione rozwiązania zostały przedłożone w formie poprawek do ustawy covidowej. Wśród nich znajduje się propozycja wprowadzenia handlu w niedziele w 2021 roku oraz wypłata chorobowego w wysokości 100% z powodu kryzysu epidemicznego. Pieniądze miałyby płynąć z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Bez hoteli otwartych, bez miejsc noclegowych te ferie będą niemożliwe od odbycia. Jest to łańcuch naczyń powiązanych....

Opublikowany przez Jagnę Marczułajtis-Walczak Piątek, 27 listopada 2020

Apele parlamentarzystki wciąż pozostają bez echa. Decyzje Rady Ministrów miały zostać podjęte w porozumieniu ze środowiskami uczniowskimi oraz nauczycielskimi. Do głosu miała także zostać dopuszczona branża turystyczna, a rozwiązanie na czas ferii ma być optymalne dla każdej z wyżej wymienionych grup

Podczas piątkowego posiedzenia Sejmu opozycyjna polityczka zdecydowała się na kolejny krok. Kamery uchwyciły, jak posłanka podeszła do prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Zdarzenie mogłoby nie budzić większych emocji, gdyby nie fakt, że podobne zajścia zazwyczaj kończyły się awanturami. 

Okazuje się, że rozmowa miała charakter wymiany uwag. - Chciałam przekazać też naszą poprawkę w sprawie wydłużenia ferii z dwóch tygodni do dziesięciu tygodni także prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, aby uratować ludzi żyjących wyłącznie z turystyki przed utratą pracy lub firmy - komentowała Walczak dla PAP-u.

- Rozmowa z prezesem była bardzo spokojna. Prosiłam, by jeszcze raz zastanowić się nad propozycją rozciągnięcia ferii. Prezes mówił mi z kolei, że oni chcą, żeby wszyscy byli w swoich domach i żeby nie było żadnego ruchu turystycznego. A po dwóch tygodniach ferii dzieci by wróciły do szkół. Dodatkowo opinie ich doradców wskazują, że grozi nam trzecia fala pandemii, więc oni muszą tak postąpić i zamknąć hotele - dodała, cytowana przez TVN24.

Dziś w Sejmie składam w imieniu Klubu #koalicjaobywatelska poprawkę do ustawy covidowej : ➡️ wydłużającej okres ferii...

Opublikowany przez Jagnę Marczułajtis-Walczak Piątek, 27 listopada 2020

Wszystko jednak wskazuje na to, że Sejm nie zdecyduje się na nagłe zmienienie decyzji w sprawie przerwy zimowej. 

[Facebook/Jagna Marczułajtis Walczak/PAP/TVN24]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >