Marek Kuchciński. WikiCommons/Kancelaria Sejmu/Paweł Kula
Źródło: WikiCommons/Kancelaria Sejmu/Paweł Kula
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 23 Lipca 2020

Marek Kuchciński już jako poseł dostawał pensję marszałka. Kancelaria Sejmu odpowiada

Sylwester Ruszkiewicz z WP: Marek Kuchciński jako poseł otrzymywał pensję marszałka. Kancelaria Sejmu twierdzi, że miał do tego prawo.

Dziennikarz Wirtualnej Polski Sylwester Ruszkiewicz informuje, iż po tym jak Marek Kuchciński zrezygnował z funkcji marszałka Sejmu, jeszcze przez dodatkowe trzy miesiące otrzymywał wynagrodzenie przysługujące za pełnienie tego stanowiska. Kancelaria Sejmu twierdzi, że nie zaszła żadna pomyłka i wyjaśnia wątpliwości.

Kancelaria Sejmu broni Marka Kuchcińskiego

Jak donosi Sylwester Ruszkiewicz, Kuchciński już jako zwykły poseł, przez dodatkowe trzy miesiąca otrzymywał pensję, która przysługiwała mu wtedy, gdy był marszałkiem Sejmu. Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, iż Marek Kuchciński po swojej rezygnacji przez trzy miesiąca otrzymywał wynagrodzenie marszałkowskie, gdyż taki przepis znajduje się w ustawie z 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe art. 5 ust. 1 pkt. 3. Według Wirtualnej Polski podany przepis obowiązuje tylko w przypadku, gdy dany polityk zostanie odwołany, nie zaś gdy sam zrezygnuje z pełnienia stanowiska, co miało miejsce w przypadku Kuchcińskiego.

Oświadczenie majątkowego byłego marszałka Sejmu

Sylwester Ruszkiewicz z WP przeanalizował również oświadczenie majątkowe, które potwierdziło wyżej postawione przez dziennikarza tezy. Jak wynika z dokumentu majątkowego, Marek Kuchciński w 2019 roku otrzymał 30 062,40 zł tytułem parlamentarnej diety, 9 921,72 zł poselskiego uposażenia oraz 188 225,64 zł z tytułu pełnienia funkcji marszałka Sejmu. "Mimo braku głosowania nad odwołaniem, od 9 sierpnia do 9 listopada - czyli od dnia rezygnacji do końca poprzedniej kadencji Sejmu, dostawał miesięcznie ok. 17 tys. zł marszałkowskiej pensji" - informuje dziennikarz. Od 9 listopada, Kuchciński pobierał już poselskie uposażenie. Wirtualna Polska poprosiła o analizę sytuacji prawnika. - Zasadniczo działanie jest prawidłowe, ale można znaleźć także sytuacje, w których mimo rezygnacji - dla czystości prawnej - nastąpiło także później odwołanie z funkcji Marszałka, którego wprost zabrakło w sprawie pana Kuchcińskiego - mówi dla WP mec. Piotr Schramm.

Kuchciński złożył rezygnację ze swojego stanowiska 9 sierpnia. Powodem była tak zwana "afera samolotowa". Jeszcze tego samego dnia jego miejsce zajęła Elżbieta Witek.

Źródło: [Wirtualna Polska]

DOMOWY CHLEB Z CHRUPIĄCĄ SKÓRKĄ. W ŚRODKU MIĘKKI JAK AKSAMIT [PRZEPIS]