wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Samotne walentynki to trauma? 10 faktów i mitów o walentynkach

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maja Staśko

Udostępnij:

Dziś Walentynki, święto zakochanych. Co roku w reklamach widzimy zakochane pary w pięknych pozach. Czy samotne walentynki to trauma? Czy trzeba mieć randkę w walentynki? Czy seks zawsze musi być z miłości? Odpowiadamy na pytania.

1.     Samotne walentynki to trauma

MIT! Walentynki to jeden z dni w roku, po prostu. A jeśli już bardzo chcemy, żeby to było święto miłości – to spędzenie go ze sobą będzie spędzeniem go z osobą, którą kochamy! Zrób sobie dobrą kąpiel, obejrzyj serial, dotykaj się, daj sobie orgazm. W końcu to niedziela, czas na odpoczynek.

2.     Kobieta i mężczyzna – to idealny pakiet na walentynki

MIT! Miłość ma mnóstwo obliczy, nie tylko jedno! Dziewczyna z dziewczyną, facet z facetem, dziewczyna z osobą niebinarną, trzy dziewczyny w poliamorycznej relacji, albo dziewczyna z chłopakiem, który ma chłopaka… Relacji jest mnóstwo! Dziewczyny i chłopaki nie są tylko cispłciowi – czyli ich płeć ustalona przez lekarzy jest zgodna z ich realną płcią. Są także transpłciowi – czyli ich płeć ustalona przez lekarzy jest zgodna z ich realną płcią. Są osoby interpłciowe – rodzą się z cechami płciowymi, które nie mieszczą się w typowych pojęciach męskiego lub żeńskiego ciała.. Są osoby aseksualne, które nie odczuwają seksualnego pożądania. Każda relacja jest zupełnie inna!

3.     Musisz mieć randkę w walentynki

MIT! Nic nie musisz, jeśli nie chcesz. Wiele osób nie czuje się najlepiej z presją, jaką powodują walentynki i wolą specjalnie w tym dniu nie mieć randki. Przekładają ją na kolejny dzień lub tydzień. To jest zupełnie ok! Możesz też nie lubić randek i po prostu na nie nie chodzić – dlaczego więc miałbyś się zmuszać?

4.     Musisz uprawiać seks w walentynki

MIT! Nie musisz uprawiać seksu ani w walentynki, ani w żaden inny dzień. Nie musisz go uprawiać ze swoim partnerem ani mężem. Nie musisz go uprawiać, żeby cokolwiek udowodnić. Co więcej – nie musisz go nigdy uprawiać, jeśli tego nie chcesz! Seks to nie obowiązek małżeński ani ludzki. Możesz przeżyć wspaniałe, pełne życie bez seksu.

5.     Nie możesz uprawiać seksu na pierwszej randce

MIT! Możesz uprawiać seks wtedy, kiedy tylko chcesz i masz zgodę drugiej osoby. To może być na pierwszej randce albo przy pierwszym spotkaniu. Nie oznacza to, że jesteś „łatwa”. Dlaczego na mężczyzn uprawiających seks na pierwszej randce nie mówi się „łatwy”? Cały ten koncept jest zupełnie bez sensu. Możesz uprawiać seks, możesz spotykać się tylko na seks, możesz mieć wielu partnerów lub partnerek seksualnych, jeśli tak chcesz i czujesz. I nie jest to ani lepsze, ani gorsze od wszelkich innych wyborów seksualnych.

6.     Seks musi być z miłości

MIT! Seks można podejmować z miliona powodów – pożądania, nudy, chęci dowartościowania, poćwiczenia, spróbowania nowych rzeczy, ciekawości, fascynacji, wyładowania się, czułości. Albo z miłości. Miłość jest tylko jednym z powodów, dla których można uprawiać seks. Ani lepszym, ani gorszym – po prostu jednym z nich. Nie masz miłości, a lubisz seks? Świetnie! To zupełnie ok. Najważniejsze, żebyś ty i druga osoba wyraził(a) zgodę – i wtedy każdy powód jest dobry.

7.     Musisz mieć partnera romantycznego

MIT! Jest tyle relacji, które możemy nawiązywać – przyjacielskie, rodzinne, pracownicze, aktywistyczne, relacje ze zwierzętami… One mogą nam dawać pełne spełnienie – i możemy nie potrzebować już tych romantycznych. Albo możemy ich nie chcieć. Albo chcieć, ale nie móc znaleźć odpowiedniej osoby. Wszystko to jest ok. Nie musisz mieć partnera romantycznego. Nie musisz pozostawać w związku romantycznym, który Ci nie odpowiada albo źle na Ciebie wpływa. W każdej chwili możesz zakończyć związek. Nie będziesz wtedy samotny lub samotna – jest mnóstwo innych ludzi, z którymi nawiązujemy relacje. Pełne, wartościowe relacje. Mogą być romantyczne, a mogą przyjacielskie lub rodzinne. Są też osoby, które są aromantyczne – nie czują potrzeby zawiązywania relacji romantycznych. I to też jest zupełnie ok.

8.     Musisz kupić drogi prezent na Walentynki

MIT! Nie musisz absolutnie nic kupować, jeśli nie chcesz. Zewsząd widzimy reklamy walentynkowych „must-have”. Pojawia się presja na kupno produktów. W ten sposób producenci nami manipulują i próbują przymusić do kupna towarów: przez szantaż wyższymi uczuciami. Jeśli to nie wynika z Twojej potrzeby obdarowania kogoś – nie musisz kupować. Porozmawiaj z partnerem, przegadajcie swoje podejście do prezentów. Nie wszystkie osoby lubią dawać i otrzymywać prezenty.

9.     Musisz obchodzić Walentynki

MIT! Nic nie musisz – gdy nie obchodzisz Walentynek, nikogo nie krzywdzisz ani nie robisz nic złego. Za to możesz odetchnąć i dać odpocząć swojej głowie, zdjąć z siebie wszelkie oczekiwania i presje, i po prostu spędzić dobrą niedzielę. Tak, jak chcesz i jak możesz.

10.  Możesz robić tego dnia, co tylko chcesz, potrzebujesz i na co masz ochotę

FAKT! I tego sobie dziś życzmy.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >