wtv.pl TV Problemy kolejnych kanałów TVN? W uchwale KRRiT zobowiązuje nadawców i zapowiada interwencję u premiera
Wikimedia.com/Wistula; Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Problemy kolejnych kanałów TVN? W uchwale KRRiT zobowiązuje nadawców i zapowiada interwencję u premiera

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

- Będzie prowadzone odrębne postępowanie, zobowiązujące Spółkę TVN do dostosowania swojej struktury właścicielskiej do obowiązujących przepisów - zapowiedziała w środę rzeczniczka KRRiT, Teresa Brykczyńska. Nie tylko TVN24 będzie miał problemy z koncesją na nadawanie w przypadku wprowadzenia nowych rozwiązań z uchwały podjętej przez KRRiT 22 września.

- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdza, że w jej ocenie, w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa, nie jest uprawnionym do uzyskania koncesji w zakresie rozpowszechniania programów radiowych lub telewizyjnych w Polsce podmiot z siedzibą w Polsce, w którym udział kapitałowy podmiotu dominującego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego przekracza 49% - napisano w pierwszym punkcie środowej uchwały.

TVN Grupa Discovery wydała komunikat, w którym wprost stwierdza, że to sposób na wprowadzenie lex TVN z pominięciem drogi legislacyjnej oraz zapowiedzianego weta prezydenta Andrzeja Dudy.

Jakie jeszcze programy z TVN mogą mieć problem z dalszym kontynuowaniem nieprzerwanego nadawania? Jako pierwszy trudności napotkać może TVN7.

Uchwała ma zmusić Discovery do sprzedaży udziałów w TVN?

Podpisana przez Witolda Kołodziejskiego w środę Uchwała Nr 230/2021 weszła w życie z momentem podpisania. Kilka zapisów w jej brzmieniu sprawia, że spór o medialne przepisy będzie się zaogniał.

- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobowiązuje Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do wezwania wszystkich koncesjonariuszy, którzy są zależni od podmiotów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, a jednocześnie zależą od podmiotów spoza Europejskiego ObszaruGospodarczego, i ci ostatni są podmiotami dominującymi w danej strukturze własnościowej, do dostosowania swoich struktur kapitałowych do wymagań określonych w art. 35 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji - czytamy w uchwale.

Co to znaczy? KRRiT chce, by przepisy interpretować w sposób, który niejako zmusi Discovery do sprzedaży swoich akcji. Powodem jest fakt, że o ile TVN podlega pod mieszczący się w Amsterdamie Polish Television Holding, to spółka należy do amerykańskiego koncernu Discovery, a więc kraju spoza EOG.

Będzie próba zmiany przepisów

W środowej uchwale wprost wezwano do dostosowania się do obowiązujących przepisów. Co więcej, wskazano, że przewodniczący KRRiT zostaje zobowiązany do działania na rzecz "ukształtowania polityki państwa w dziedzinie radiofonii i telewizji", która nie budzi żadnych wątpliwości i nie daje pola do swobodnych interpretacji.

W tym celu Witold Kołodziejski zwracać będzie się z interwencją m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Nie tylko TVN24 z kłopotami ze strony KRRiT

Jako pierwsze problemy z TVN Grupa Discovery z racji interpretacji niejasnych przepisów może mieć TVN7.

Już 22 lutego 2022 roku wygasa bowiem koncesja TVN7. Natomiast 14 kwietnia 2024 roku ważność traci koncesja na nadawanie głównego kanału TVN.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, onet.pl Zdjęcie główne: Wikimedia.com/Wistula; Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia