wtv.pl Polityka Posłanka Lewicy oburzona problemem pracy dzieci na wizji w Polsat News. Reszta gości była rozbawiona
(screen) Youtube/Wycinki polityczne

Posłanka Lewicy oburzona problemem pracy dzieci na wizji w Polsat News. Reszta gości była rozbawiona

19 marca 2022
Autor tekstu: Anna Dymarczyk
  • W programie Agnieszki Gozdyry w Polsat News pojawił się temat pracy dzieci i osób młodocianych, który wcześniej wywołał burzę w internecie

  • Zaproszonymi gośćmi dziennikarki byli Anna-Maria Żukowska z Lewicy, Sławomir Mentzen z Konfederacji oraz Marek Sawicki z PSL

  • W pewnym momencie Żukowska została wyśmiana za słowa dotyczące dzieciństwa i odpowiedzialności

  • Żukowska podkreślała wagę, jaką miały słowa dziennikarki, kiedy ta wspominała o „wynajmowaniu siebie” do różnych prac. Pozostali goście postanowili jednak z niej zakpić

Warto przypomnieć, że afera dotycząca pracy dzieci została rozpętana w Internecie przez wpis Gozdyry, gdzie zachwycała się ona zaradnymi czternastolatkami, mimo że praca małoletnich jest w Polsce legalna dopiero od 16. roku życia.

Polsat News: posłanka wyśmiana na wizji przez pozostałych gości 

Agnieszka Gozdyra zaprosiła do swojego programu w Polsat News troje gości - Annę-Marię Żukowską z Lewicy, Sławomira Mentzena z Konfederacji oraz Marka Sawickiego z PSL. Głównym tematem była kwestia tego, czy dobrowolna praca dzieci i młodzieży jest wyzyskiem.

Dziennikarka od razu postanowiła nawiązać do kwestii ogłoszenia dwojga czternastolatków , którzy chcieli znaleźć sobie pracę zarobkową. We wpisie udostępnionym na swoim Twitterze bardzo pochwalała ich postawę. Rozpętała nim prawdziwą burzę - zadawano sobie pytania, czy pracujące dzieci naprawdę robią to dobrowolnie, czy nie prowadziłoby to do nadużyć i zwracano uwagę, jak często młodzi, którzy podejmowali taką pracę, byli do tego zmuszani przez system.

Gozdyra postanowiła temat przenieść też do telewizji. W tym celu zaprosiła do programu dwie osoby popierające jej tezę oraz jedną, która była jej stanowczo przeciwna, czyli Żukowską.

- Dzieciństwo jest po to, żeby to dorośli musieli brać za nas odpowiedzialność do ukończenia 18. roku życia - twierdziła posłanka.

Sawicki mówił, że w ten sposób Lewica chce tworzyć osoby, które w przyszłości nie będą sobie w ogóle radziły. Twierdził również, że praca dzieci uczy je szacunku do pieniądza i odpowiedzialności.

Potem jednak do głosu doszła Gozdyra i problemem stało się użyte przez nią specyficzne słownictwo. Chodziło o sformułowanie „nastolatek wynajmie się”, jako odpowiedź na zatrudnienie. Żukowska nie kryła oburzenia, twierdząc, że takie wyrażenia są bardzo blisko kwestii sprzedawania siebie i niewolnictwa.

Pozostali goście śmiali się za to z dyskusji - Mentzen nie próbował tego nawet ukrywać. Stanęło jednak na niekontynuowaniu dyskusji pomiędzy dziennikarką i posłanką.

Praca dzieci - temat, który powinien zostać zakopany w XIX wieku?

Wcześniej pod postem Gozdyry wybuchła prawdziwa burza. Wiele osób opowiadało o swoich doświadczeniach pracy z czasów małoletnich. Choć część z nich miała wyraźnie dobre doświadczenia, wielu opowiadało o tym, jak byli zmuszani do pracy przez system - nie mieli pieniędzy, a nie kwalifikowali się np. na stypendia socjalne na studiach. Niektórzy studiów w ogóle przez to nie skończyli.

Niektóre dzieci przyzwyczajone są do tego, by pomagać swoim rodzicom w ich pracy, czym innym jest jednak ciężka fizyczna praca na polu w rolniczej rodzinie, a czym innym podbijanie pieczątek w kancelarii taty.

Lewica podkreślała, że wyparcie pracy dzieci jest jednym z wielu osiągnięć XX wieku, kiedy to w Europie i Stanach Zjednoczonych skończyła się praca dzieci m.in. w fabrykach lub w warunkach niebezpiecznych. W wielu krajach wciąż nie jest to standardem i żeby się utrzymać, młodociani również muszą pracować.

Na ten temat pisała również Maja Staśko , podkreślając, jak małe korzyści z wczesnego rozpoczęcia pracy płyną dla życia człowieka.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [teleshow.wp.pl]

Obserwuj nas w
autor
Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia