wtv.pl
Pieniądze

Pexels/PhotoMIX Company

Duda, Trzaskowski i ich majątki. Czym mogą pochwalić się kandydaci na prezydenta? Można się zdziwić

29 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Krystian Mowel

Udostępnij:

Według sondażu exit poll o fotel prezydenta w II turze wyborów będą walczyli Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Jakim majątkiem dysponują obaj kandydaci? Który z nich jest zamożniejszy?

Majątkom obu kandydatów na stanowisko prezydenta RP przyjrzał się portal money.pl, który przeanalizował ich oświadczenia majątkowe. Rafał Trzaskowski oprócz swojego oświadczenia majatkowego, opublikował także to należące do jego małżonki.

Majątek Andrzeja Dudy


Zwycięzca I tury wyborów prezydenckich Andrzej Duda zapewnił, że nie ma nic do ukrycia i osobiście zwrócił się do SN o zdjęcie klauzuli tajności i ujawnienie jego oświadczenia majątkowego. Według danych, które opracował portal money.pl Duda na swoim koncie bankowym posiada 120 tysięcy złotych oraz ponad 30 tysięcy euro na koncie walutowym, co daje sumę w okolicach 300 tysięcy złotych w gotówce. Ponadto aktualny prezydent posiada dwa mieszkania (132 i 79-metrowe), działkę o powierzchni 325 metrów kwadratowych, 446 akcji spółki SKOTAN (900 zł za sztukę). Co ciekawe Andrzej Duda nie wpisał w oświadczeniu majątkowym żadnej nieruchomości powyżej 10 tysięcy złotych, co oznacza że nie posiada własnego samochodu, dzieł sztuki ani innych wartościowych przedmiotów. W 2019 roku prezydent zarobił 243 tysiące złotych, które w głównej mierze stanowiły uposażenie za pełnienie funkcji głowy państwa.

Majątek Rafała Trzaskowskiego


Kandydat Koalicji Obywatelskiej posiada znacznie mniej gotówki niż Andrzej Duda – 60 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o nieruchomości, Rafał Trzaskowski może pochwalić się posiadaniem dwóch mieszkań (79 i 103,5-metrowe), których łączna wartość szacowana jest na prawie dwa miliony złotych. Z kolei wyceniona na 70 tysięcy złotych działka w połowie należy do jego małżonki. Prezydent Warszawy znacznie więcej zarobił od Dudy w 2019 roku: 269 tysięcy złotych (wynajem mieszkania, pensja prezydenta Warszawy, prawa autorskie ZAiKS-u i STOART-u oraz wynagrodzenie z Polskiego Radia).

Do majątku kandydata opozycji można doliczyć również samochód Volvo XC70, antyki oraz spadek po rodzicach. Dodatkowo, spłacił on w całości kredyt hipoteczny, który rozłożony był aż do 2039 roku, jednak duża ilość nadpłat spowodowała umorzenie całej kwoty.

Źródło: [money.pl]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >