Andrzej Duda wycofuje się z emerytalnych obietnic? Poszło o pieniądze
GW: Nie będzie obiecanych przez prezydenta dodatkowych emerytur. „To nie była obietnica, ale raczej życzenie”.
"Gazeta Wyborcza" powołując się na anonimowego informatora z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy pisze o prawdopodobnym wycofaniu się z pomysłów dotyczących dodatkowych świadczeń oraz emerytury stażowej.
Nie będzie dodatkowych emerytur?
„Gazeta Wyborcza” zwraca szczególną uwagę na to, jak podczas kampanii wyborczej Andrzej Duda mówił o emeryturach. Dziennikarze gazety sugerują, że sztab prezydenta doskonale zdawał sobie sprawę z faktu, iż emeryci, renciści oraz osoby na świadczeniach przedemerytalnych stanowią aż 10 mln wyborców, których można najłatwiej przekonać do głosowania świadczeniami pieniężnymi. „Podwójne emerytury – mam nadzieję, że będzie 14. emerytura, daj Boże potem 15. emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący, bo to jest ważne” – cytuje słowa prezydenta „Gazeta Wyborcza”. Powołując się na słowa anonimowego informatora gazeta tłumaczy, że takie plany w Kancelarii Prezydenta są już nieaktualne.
GW: Brak funduszy na zwiększenie wysokości emerytur
„Naszym zadaniem jest wypłacać 13. emeryturę, prawdopodobnie będzie też 14. emerytura. W 2021 r., ale kolejne nie są planowane” – mówi informator GW. Zapytany o obietnice wyborcze prezydenta odpowiedział: „To nie była obietnica, ale raczej życzenie, że kiedyś uda się wypłacić seniorom więcej”. Jednocześnie zaznaczył, że nie ma w budżecie obecnie pieniędzy, aby wypłacić każdemu seniorowi 24 świadczenia. Gdyby taki scenariusz się dokonał, to na wypłatę dodatkowych emerytur potrzeba będzie 130 mld złotych.
DZISIAJ GRZEJE: 1. Niemcy odgradzają się od Polski. Budują 50 km płot na granicy 2. Już prawie 60 tys. matek dostało w czerwcu dodatkowe pieniądze. Ma być ich znacznie więcej
„Gazeta Wyborcza” zwraca uwagę, że podobnie stanie się z emeryturami stażowymi, o których wielokrotnie wspominał Andrzej Duda. „Przejście na emeryturę, niezależnie od wieku danej osoby, mogłoby zostać uznane za niekonstytucyjne, bo w ustawie zasadniczej wyraźnie jest mowa, że prawo do zabezpieczenia społecznego mamy po osiągnieciu wieku emerytalnego” – tłumaczy informator „Gazety Wyborczej”.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”
ZOBACZ TAKŻE:
- TVN ujawnia treść listu od sondażowni po wyborach. Polsat i TVP miały otrzymać taki sam
- Agata Duda mówi, że zamiast z mediami, rozmawia z Polakami. Co przez ostatnie 5 lat zrobiła pierwsza dama?
- Uważajcie podczas spacerów w Warszawie i patrzcie pod nogi. "Po Bielanach grasuje morderca"
- Kinga Duda podjęła kluczową decyzję. Ujawniamy gdzie będzie mieszkać
- Bosak w II turze nie poparł oficjalnie żadnego z kandydatów. Ale już w czerwcu dał do zrozumienia, na kogo zagłosuje
- Wicepremier podała pierwszy termin wypłaty 500+ na wakacje