wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Pakiety wyborcze miały nie docierać do Polaków na czas. Tysiące głosów nie zostało oddanych

1 Lipca 2020

Autor tekstu:

Krystian Mowel

Udostępnij:

Aż 45 tysięcy pakietów nie dotarło na czas do komisji wyborczych za granicą. Polacy mieszkający za granicą tłumaczą, że pakiety dotarły do nich zbyt późno, aby móc je ponownie odesłać w regulaminowym trybie. Część obywateli miała ich

Odsetek osób mieszkających za granicą, które oddały swój wyniósł 86,67 procent. Obywatele Polski, którzy aktualnie przebywają za granicą mogli głosować w 167 obwodach. Z 373,9 tys. osób uprawnionych zagłosowało ponad 311 tys osób. 45 tys. pakietów nie dotarło na czas do komisji. Przedstawiciele KO zarzucają, że jest to błąd rządu i wyrażają swoje obawy co do II tury wyborów.

Wybory za granicą – tysiące głosów nie dotarły


Według oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej, w pierwszej turze wyborów prezydenckich pakiety otrzymało 343,2 tys osób. Jak donosi „Gazeta Wyborcza” oznacza to, że prawie 45 tys pakietów wyborczych nie dotarło na czas do gotowych na oddanie głosu Polaków mieszkających za granicą. Onet zwraca jednak uwagę, że odsetek głosów, które wróciły do konsulatów jest i tak o 6% wyższy wynik, niż miało to miejsce w pierwszej turze w 2015 roku. Dotychczas wybory korespondencyjne nie były organizowane na aż tak wielką skalę i trudność w dostarczeniu kart wyborczych była znacznie większa niż w 2015 roku. Mimo to, Polacy mieszkający za granicą osiągnęli wyższą frekwencję niż w przypadku wyborów pieć lat wcześniej.

Wybory za granicą głównie korespondencyjne


W niektórych obwodach obywatele Polski mogli głosować tylko w sposób korespondencyjny, na co wpływ miały obostrzenia związane z epidemią koronawirusa w poszczególnych państwach. W części państw dostępny był tylko sposób „stacjonarny”, zaś w niektórych komisjach wyborcy mogli wybrać sposób oddania głosu.

„Gazeta Wyborcza” wyliczyła kraje, w których głosowanie sprawiało najwięcej problemów. „Tylko w Wielkiej Brytanii, gdzie zarejestrowało się najwięcej, bo 130 tys. Polaków, do konsulatów nie wróciło aż 15 tys pakietów wyborczych. W Niemczech i USA brakuje po pięć tys. głosów. We Francji 2,4 tys,. w Hiszpanii i Irlandii po 1,5 tys.” – można przeczytać w „Wyborczej”. Obywatele mieszkający za granicą tłumaczą, dlaczego nie odesłali swoich pakietów na czas – dotarły one do nich zbyt późno, aby móc je ponownie odesłać. Część nie dostała ich wcale. Czy sytuacja znów się powtórzy 12 lipca?

Źródło: [Gazeta Wyborcza, onet.pl]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >