wtv.pl Polska Zamieszanie wokół podatku cukrowego. "Masowo kupują po 20 kg cukru białego", co się dzieje?
WTV.pl

Zamieszanie wokół podatku cukrowego. "Masowo kupują po 20 kg cukru białego", co się dzieje?

19 marca 2022
Autor tekstu: Alan Wysocki
  • Podatek cukrowy został nałożony przed Zjednoczoną Prawicę. Obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku

  • Danina obejmuje napoje słodzone, a także zwierające taurynę i kofeinę

  • Tymczasem otrzymaliśmy informacje o konsumentach masowo wykupujących cukier biały, nieobjęty podatkiem

Prawo i Sprawiedliwość, chcąc walczyć z otyłością, nałożyło na Polaków podatek cukrowy . Większe środki musimy przeznaczać na wszystkie napoje z dodatkiem cukrów, kofeiny i tauryny. W przypadku 1,5-litrowej butelki coli musimy dołożyć aż 1,32 złotych. W ciągu roku przekłada się to na aż 206,63 złotych.

Od nowego roku podatek cukrowy wywołał zaskakujące i niepokojące reakcje. O co chodzi?

Do naszej redakcji dotarły sygnały o hurtowym wykupowaniu cukru białego, choć nie jest on produktem objętym podatkiem cukrowym . - Pani z zaprzyjaźnionego sklepu PSS Zgoda powiedziała mi, że ludzie masowo kupują po 20kg cukru białego - deklarowała nasza rozmówczyni z Płocka.

Skontaktowaliśmy się z mieszkańcem niewielkiej miejscowości w okolicach powiatu sierpeckiego . Tam również miało dojść do akcji wykupowania cukru. - Poszliśmy do sklepu i stojąc przy kasie, zostaliśmy zaczepieni przez pracownicę sklepu. Pytała nas, dlaczego kupiliśmy tylko jedno opakowanie cukru - słyszymy.

Podczas realizacji płatności kasjerką wskazała, że w całym sąsiedztwie trwa gromadzenie zapasów w postaci cukru białego . - Powiedziała mi, że nawet ona sobie 10 kg już odłożyła - dodawał mieszkaniec wsi w rozmowie z naszą redakcją.

Co ciekawe, powodem dla działania miała nie być nieznajomość przepisów, a lęk przed ich ewentualnym nagłym zaostrzeniem.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy podobne zjawisko ma miejsce w Warszawie. Większość naszych rozmówców nie dostrzegła podobnej sytuacji w stolicy . Otrzymaliśmy jednak pojedyncze sygnały o pustych półkach z cukrem w niektórych sklepach, położonych na Bielanach.

Postanowiliśmy skontaktować się z dyskontami, by potwierdzić informacje o wykupowaniu cukru. Otrzymaliśmy odpowiedź od Lidla oraz Biedronki . Redakcji WTV przekazano komunikaty, które nie pokrywają się z informacjami niektórych naszych rozmówców.

- Popyt na cukier biały utrzymuje się w ostatnich tygodniach na stabilnym poziomie - podała Aleksandra Robaszkiewicz z sieci Lidl Polska .

Jakub Mazur z biura prasowego sieci Biedronka również nie dostrzegł zmian w zachowaniu konsumentów. - W naszym dziale raportowania nie zauważyliśmy żadnego trendu na zwiększony popyt na cukier biały po wprowadzeniu podatku cukrowego - podał - Zainteresowanie na cukier rośnie, gdy na produkt zostanie nałożona promocja - dodał w rozmowie z naszą redakcją.

Wiele wskazuje na to, że działania związane z wykupywaniem cukru w ilościach hurtowych nie miało charakteru masowego .

Przyczyn dla niepokojących zachowań można szukać nie tylko w braku zaufania do państwa, ale także w lęku przed ewentualną drożyzną. Krajowy Rejestr Długów 19 listopada przekazał naszej redakcji badania będące "Barometrem oszczędności", wykonanym przez IMAS International.

Z sondażu wynika, że aż 61% mieszkańców naszego kraju znacznie ograniczyło wydawanie pieniędzy na czas pandemii. Z grupy tej wyodrębniono dwie główne przyczyny gromadzenia oszczędności. Pierwsza z nich, obejmująca 43% badanych, dotyczy wzrostu cen i usług. Druga z nich, tj. 35%, odnosi się spodziewanego kolejnego wzrostu cen.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV]

Obserwuj nas w
autor
Alan Wysocki
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia