Jacek Sasin. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Źródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 22 Lipca 2020

Ważą się losy pakietów wyborczych za 70 mln zł. Jacek Sasin wie co można z nimi zrobić

Wciąż trwa dyskusja na temat majowych pakietów wyborczych, które kosztowały podatników 70 mln zł. Jacek Sasin wpadł na pomysł, do czego je wykorzystać.

Jak podaje portal Wirtualna Polska, wciąż trwają dyskusje na temat rekompensaty dla Poczty Polskiej, za wydatki na wybory w maju, które ostatecznie się nie odbyły. Wicepremier Jacek Sasin zasugerował, że niewykorzystane karty można użyć jeszcze raz.

Pakiety zalegają w magazynach Poczty Polskiej

Prawo i Sprawiedliwość stara się wprowadzić przepis, który umożliwiłby wypłacenie rekompensaty za koszty, jakie zostały poniesione podczas organizacji wyborów prezydenckich w maju. Mowa m.in o prawie 70 mln zł, które zostały wydane na wydrukowanie pakietów wyborczych. Jacek Sasin twierdzi, iż pakiety można... ponownie wykorzystać. „Elementy pakietu wyborczego mogą zostać wykorzystane w wyborach przeprowadzonych na podstawie ustawy. O wykorzystaniu wybranych elementów pakietu wyborczego rozstrzyga Państwowa Komisja Wyborcza” – tłumaczy wicepremier.

Pakiety wyborcze do recyklingu?

Jak pisze Wirtualna Polska, słowa Jacka Sasina są o tyle zaskakujące, gdyż ponowne wykorzystanie kart to mimo wszystko ogrom pracy. Jeden pakiet wyborczy składa się z trzech kartek – instrukcji do głosowania, kandydatów oraz oświadczenie o oddaniu głosu.

Pakietów jest łącznie 30 milionów, składają się one ze 180 milionów elementów, które ważą łącznie 1300 ton. Oznaczałoby to pracę tysięcy ludzi i to przez bardzo długi czas. Bardziej prawdopodobnym wydaje się zutylizowanie niewykorzystanych pakietów wyborczych.

Źródło: [Wirtualna Polska]

DOMOWY CHLEB Z CHRUPIĄCĄ SKÓRKĄ. W ŚRODKU MIĘKKI JAK AKSAMIT [PRZEPIS]