PKW podczas ostatniej konferencji podsumowało dzisiejsze głosowanie.. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 28 Czerwca 2020

Jak naprawdę głosowali Polacy? Konferencja PKW

PKW zwołało ostatnią już, pilną konferencję prasową. Zakończenie pierwszej tury wyborów prezydenckich stało się tematem ważnych podsumowań. Organizatorzy dzisiejszego przedsięwzięcia przypomnieli też o pewnych, ważnych faktach. Może dojść do zamiany kandydatów?

O 22 rozpoczęła się kolejna, powyborcza konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Sylwester Marciniak podsumował dzisiejsze głosowanie. Organizator briefingu przedstawił konkretne, interesujące dane na temat pierwszej tury wyborów prezydenckich. Przypomnijmy, że przedstawione wyniki są jedynie cząstkowe. Wciąż nie policzono wszystkich wskazań Polek i Polaków. Oznacza to, że może dojść do zamiany kandydatów. Warto podkreślić, że opublikowane poparcie dla polityków może się jeszcze nieznacznie zmienić.

Agata Duda wciągnięta na scenę podczas sztabu wyborczego. Pierwszy raz od dawna zabrała głosAgata Duda wciągnięta na scenę podczas sztabu wyborczego. Pierwszy raz od dawna zabrała głosCzytaj dalej

PKW zwołało pilną konferencję. Może dojść do wymiany kandydatów?

Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniła, że w tegorocznym głosowaniu udział wzięło blisko 62.9% uprawnionych Polek i Polaków. Najwyższą aktywność odnotowano na Mazowszu, Małopolsce oraz Podkarpaciu. Warto podkreślić, że w każdym województwie zarejestrowano niewielkie różnice w ilości osób, które udały się do urn. Warto podkreślić, że najmłodsi wyborcy swoje poparcie przekazywali głównie na Rafała Trzaskowskiego, Szymona Hołownie oraz Roberta Biedronia. Zdecydowanym faworytem seniorów stał się jednak Andrzej Duda, który otrzymał od nich blisko 58.7% głosów.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Niewyobrażalnie tragiczne, trzech Polaków zginęło w okropny sposób. Zatrważający pożar w Reykjaviku
2. Plaga Bałtyku w Gdyni i Sopocie. Jest decyzja, przykra wiadomość

PKW przekazało opinii publicznej informacje ciekawych incydentach z dzisiejszego głosowania. W jednej z komisji Polka do urny wrzuciła zarówno kartę, jak i swój dowód osobisty. Inna osoba zostawiła w lokalu reklamówkę z bronią. Dochodziło również do sporadycznych błędów w dostarczaniu kopert przeznaczonych do głosowania korespondencyjnego. Nie raz brakowało w nich niezbędnego oświadczenia. Cisza wyborcza nie zostanie jednak wydłużona.

Sylwester Marciniak wyjaśnił, że pełne wyniki wyborów zostaną policzone i przekazane mediom w ciągu najbliższych 48 godzin. Do wtorku, do godziny 21 poznamy preferencje wszystkich głosujących. Najpóźniej do środy zostaną one opublikowane w prasie.

Czy może dojść do zamiany miejsc kandydatów? Nie jest to wykluczone, zwłaszcza w przypadku tych, których wyniki znacząco się od siebie nie różnią. Za przykład posłużyć tutaj mogą Robert Biedroń i Władysław Kosiniak-Kamysz. Warto tutaj przypomieć, że po ostatnich wyborach do parlamentu europejskiego Konfederacja w "Exit Poll" mogła liczyć na kilka mandatów. Już następnego dnia rano, kiedy przeliczono głosy, musieli się pożegnać z wizją europejskiej kariery.

Na wyniki wpłynąć może również kwestia wątpliwych kart wyborczych. Przez cały dzień media informowały o przypadkach, w których na dokumentach brakowało wymaganej pieczęci.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybory prezydenckie 2020. Czym są wyniki exit poll?
  2. Pogoda nagle się zmieni. Nadchodzi bardzo duża zmiana. Prognoza na lato 2020
  3. Klienci Biedronki powinni uważać. GIS wydał pilne ostrzeżenie przed popularnym produktem
  4. Nie żyje ceniony i legendarny rysownik. Był autorem najsłynniejszego logotypu miasta, zmarł nagle
  5. Miał zrezygnować, bo zaproponowano mu tylko 8 tys. zł. Ujawniono zarobki uczestników "Tańca z Gwiazdami"
  6. Dramatyczna sytuacja na Podkarpaciu. Zerwany most, płyną samochody, powódź, drogi zamieniły się w rzeki