wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jak naprawdę głosowali Polacy? Konferencja PKW

28 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

PKW zwołało ostatnią już, pilną konferencję prasową. Zakończenie pierwszej tury wyborów prezydenckich stało się tematem ważnych podsumowań. Organizatorzy dzisiejszego przedsięwzięcia przypomnieli też o pewnych, ważnych faktach. Może dojść do zamian

O 22 rozpoczęła się kolejna, powyborcza konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Sylwester Marciniak podsumował dzisiejsze głosowanie. Organizator briefingu przedstawił konkretne, interesujące dane na temat pierwszej tury wyborów prezydenckich. Przypomnijmy, że przedstawione wyniki są jedynie cząstkowe. Wciąż nie policzono wszystkich wskazań Polek i Polaków. Oznacza to, że może dojść do zamiany kandydatów. Warto podkreślić, że opublikowane poparcie dla polityków może się jeszcze nieznacznie zmienić.

PKW zwołało pilną konferencję. Może dojść do wymiany kandydatów?

Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniła, że w tegorocznym głosowaniu udział wzięło blisko 62.9% uprawnionych Polek i Polaków. Najwyższą aktywność odnotowano na Mazowszu, Małopolsce oraz Podkarpaciu. Warto podkreślić, że w każdym województwie zarejestrowano niewielkie różnice w ilości osób, które udały się do urn. Warto podkreślić, że najmłodsi wyborcy swoje poparcie przekazywali głównie na Rafała Trzaskowskiego, Szymona Hołownie oraz Roberta Biedronia. Zdecydowanym faworytem seniorów stał się jednak Andrzej Duda, który otrzymał od nich blisko 58.7% głosów.

PKW przekazało opinii publicznej informacje ciekawych incydentach z dzisiejszego głosowania. W jednej z komisji Polka do urny wrzuciła zarówno kartę, jak i swój dowód osobisty. Inna osoba zostawiła w lokalu reklamówkę z bronią. Dochodziło również do sporadycznych błędów w dostarczaniu kopert przeznaczonych do głosowania korespondencyjnego. Nie raz brakowało w nich niezbędnego oświadczenia. Cisza wyborcza nie zostanie jednak wydłużona.

Sylwester Marciniak wyjaśnił, że pełne wyniki wyborów zostaną policzone i przekazane mediom w ciągu najbliższych 48 godzin. Do wtorku, do godziny 21 poznamy preferencje wszystkich głosujących. Najpóźniej do środy zostaną one opublikowane w prasie.

Czy może dojść do zamiany miejsc kandydatów? Nie jest to wykluczone, zwłaszcza w przypadku tych, których wyniki znacząco się od siebie nie różnią. Za przykład posłużyć tutaj mogą Robert Biedroń i Władysław Kosiniak-Kamysz. Warto tutaj przypomieć, że po ostatnich wyborach do parlamentu europejskiego Konfederacja w "Exit Poll" mogła liczyć na kilka mandatów. Już następnego dnia rano, kiedy przeliczono głosy, musieli się pożegnać z wizją europejskiej kariery.

Na wyniki wpłynąć może również kwestia wątpliwych kart wyborczych. Przez cały dzień media informowały o przypadkach, w których na dokumentach brakowało wymaganej pieczęci.

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >