PKW wyniki wyborów prezydenckich. YouTube/PKW
Źródło: YouTube/PKW
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 12 Lipca 2020

Wyniki mogą się jeszcze zupełnie zmienić. PKW właśnie rozpoczęło konferencję

PKW o 22 przeprowadziło niezwykle ważną konferencję prasową. Podczas spotkania z mediami, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak zaznaczył, że głosy Polek i Polaków wciąż są zliczane. Poparcie dla konkurujących ze sobą polityków może się jeszcze zmienić.

Państwowa Komisja Wyborcza zwołała pilną konferencję w sprawie zakończenia II tury wyborów prezydenckich. Okazuje się, że pełne dane w sprawie preferencji wyborczych Polek i Polaków poznamy dopiero w nadchodzącej przyszłości. Różnica między Rafałem Trzaskowskim a Andrzejem Dudą mieści się w granicach błędu statystycznego. Wiele wskazuje na to, że kandydaci mogą zamienić się miejscami na podium. 

PKW wydało pilny komunikat. Wyniki wyborów prezydenckich mogą się jeszcze zmienić.

Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW podsumował przebieg prac komisji wyborczych. Wyjaśnijmy, że wyniki Exit Poll nie obejmują głosów Polonii. Warto podkreślić, że w ostatniej chwili głosowali również turyści. W Helu, Krynicy Morskiej, czy też w Jastrzębiej Górze kolejki uprawnionych do głosowania stały pod lokalami jeszcze po godzinie 21. Badania przedstawione przez IPSOS mogą mylić się w granicy 2 punktów procentowych. Między Rafałem Trzaskowskim a Andrzejem Dudą różnica w poparciu nie wynosi nawet 1 punktu procentowego.

 - Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza, że żadna z Obwodowych Komisji wyborczych nie złożyła wniosku o przedłużenie ciszy wyborczej. [...] Wybory, które odbyły się w cieniu pandemii zakończyły się sukcesem i rekordem frekwencyjnym - deklarował Sylwester Marciniak na konferencji prasowej. Przedstawiciel PKW wskazał, że na liczenie głosów należy przeznaczyć jeszcze wiele godzin. Następna konferencja odbędzie się po ustaleniu oficjalnego wyniku głosowania. Marciniak wskazał, że nie otrzymał jeszcze wszystkich protokołów z głosowania.

Do godziny 18 stwierdzono 451 przestępstw i wykroczeń wyborczych. Dotyczą one między innymi naruszenia ciszy wyborczej. Marciniak deklaruje, że zliczanie kart z zagranicy nie powinno przedłużyć czasu przeznaczonego na zgromadzenie pełnych danych w sprawie II tury wyborów. 

PKW wydało pilny komunikat. Frekwencja wyborcza według wstępnych badań wyniosła ponad 68.9%. Wciąż jednak nie zliczono wszystkich kart wyborczych. 

Przypomnijmy, że o godzinie 21 największe, polskie media transmitowały wydarzenia z wiecy Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego. Przedstawiono również pierwsze wyniki Exit Poll. Wynika z nich, że w II turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 50.4% poparcia a Rafał Trzaskowski - 49.6 %. .

Na umieszczonym zdjęciu wyróżniającym widzimy ujęcie z konferencji PKW transmitowanej na YouTube przez Państwową Komisję Wyborczą 12 lipca.