wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wyniki mogą się jeszcze zupełnie zmienić. PKW właśnie rozpoczęło konferencję

12 Lipca 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

PKW o 22 przeprowadziło niezwykle ważną konferencję prasową. Podczas spotkania z mediami, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak zaznaczył, że głosy Polek i Polaków wciąż są zliczane. Poparcie dla konkurujących ze sobą pol

Państwowa Komisja Wyborcza zwołała pilną konferencję w sprawie zakończenia II tury wyborów prezydenckich. Okazuje się, że pełne dane w sprawie preferencji wyborczych Polek i Polaków poznamy dopiero w nadchodzącej przyszłości. Różnica między Rafałem Trzaskowskim a Andrzejem Dudą mieści się w granicach błędu statystycznego. Wiele wskazuje na to, że kandydaci mogą zamienić się miejscami na podium. 

PKW wydało pilny komunikat. Wyniki wyborów prezydenckich mogą się jeszcze zmienić.

Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW podsumował przebieg prac komisji wyborczych. Wyjaśnijmy, że wyniki Exit Poll nie obejmują głosów Polonii. Warto podkreślić, że w ostatniej chwili głosowali również turyści. W Helu, Krynicy Morskiej, czy też w Jastrzębiej Górze kolejki uprawnionych do głosowania stały pod lokalami jeszcze po godzinie 21. Badania przedstawione przez IPSOS mogą mylić się w granicy 2 punktów procentowych. Między Rafałem Trzaskowskim a Andrzejem Dudą różnica w poparciu nie wynosi nawet 1 punktu procentowego.

 - Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza, że żadna z Obwodowych Komisji wyborczych nie złożyła wniosku o przedłużenie ciszy wyborczej. [...] Wybory, które odbyły się w cieniu pandemii zakończyły się sukcesem i rekordem frekwencyjnym - deklarował Sylwester Marciniak na konferencji prasowej. Przedstawiciel PKW wskazał, że na liczenie głosów należy przeznaczyć jeszcze wiele godzin. Następna konferencja odbędzie się po ustaleniu oficjalnego wyniku głosowania. Marciniak wskazał, że nie otrzymał jeszcze wszystkich protokołów z głosowania.

Do godziny 18 stwierdzono 451 przestępstw i wykroczeń wyborczych. Dotyczą one między innymi naruszenia ciszy wyborczej. Marciniak deklaruje, że zliczanie kart z zagranicy nie powinno przedłużyć czasu przeznaczonego na zgromadzenie pełnych danych w sprawie II tury wyborów. 

PKW wydało pilny komunikat. Frekwencja wyborcza według wstępnych badań wyniosła ponad 68.9%. Wciąż jednak nie zliczono wszystkich kart wyborczych. 

Przypomnijmy, że o godzinie 21 największe, polskie media transmitowały wydarzenia z wiecy Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego. Przedstawiono również pierwsze wyniki Exit Poll. Wynika z nich, że w II turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 50.4% poparcia a Rafał Trzaskowski - 49.6 %. .

Na umieszczonym zdjęciu wyróżniającym widzimy ujęcie z konferencji PKW transmitowanej na YouTube przez Państwową Komisję Wyborczą 12 lipca.

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >