wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Pieniądze miały trafić przede wszystkim do ofiar przestępstw i ich rodzin. Ostatecznie skorzystał Tadeusz Rydzyk

24 Września 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości, który w teorii ma m.in. pomagać ofiarom przestępstw oraz ich rodzinom, trzykrotnie trafiły do fundacji ojca Tadeusza Rydzyka. "Lux Veritatis" skorzystało na rozszerzeniu pierwotnie przyjętych w inicja

Szczegóły zamieszania wokół Funduszu Sprawiedliwości przytacza "Business Insider". Roczna kwota, którą na ten cel dysponuje ministerstwo, to 400 mln zł. Pieniądze rzadko są jednak przyznawane zgodnie z założeniem funduszu, a media raz po raz obiegają szczegóły przedziwnego zastosowania środków, które z założenia miały za zadanie pomagać ofiarom przestępstw i ich rodzinom. Dość powiedzieć, że w sierpniu 250 tys. zł przyznano strażakom z OSP z gminy Tuchów po tym, jak Komisja Europejska odrzuciła wnioski z regionów, w których radni przyjęli rezolucje o tzw. strefach wolnych od LBGT. Zbigniew Ziobro zdaje się zatem szastać pieniędzmi według własnego uznania.

Pieniądze dla ojca Tadeusza Rydzyka

Co ciekawe, jak wskazuje "BI", w roku 2018 funduszowi przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli. Zaznaczono wówczas, że pieniądze trafiające do osób pokrzywdzonych są jedynie niewielką częścią rocznego budżetu. Dla przykładu, w roku 2016 z 385 mln zł, jakie do rozdysponowania mieli rządzący, jedynie 16 przekazano na bezpośrednią pomoc ofiarom. Podobnie było również rok później.

Kto zatem otrzymuje pomoc z Funduszu Sprawiedliwości? Między innymi "Lux Veritatis", fundacja należąca do ojca Tadeusza Rydzyka. Inicjatywa skupia się bowiem na czterech filarach: wspomnianej pomocy pokrzywdzonym, pomocy postpenitencjarnej, wsparciu dla OSP, a także przeciwdziałaniu przestępczości. Ostatni punkt jest tutaj znamienny. Z siedmiu "otwartych konkursów w zakresie przeciwdziałania przyczynom przestępczości" aż trzy wygrała założona przez zakonnika fundacja.

"Business Insider" wykazuje, że "Lux Veritatis" nie jest bynajmniej jedyną organizacją o charakterze katolickim, która została beneficjentem funduszu. Wśród nich znalazły się m.in. założone przez Konferencję Episkopatu Polski "Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie" czy "Fundacja Niedziela. Instytut Mediów". Fundusz Sprawiedliwości wsparł również projekt mówiący o "przeciwdziałaniu przestępstwom dotyczącym naruszenia wolności sumienia popełnianym pod wpływem ideologii LGBT". Jego celem, jak zaznacza wspomniany portal, jest zaś – uwaga – "doprowadzenie do zmniejszenia, a docelowo do wyeliminowania z polskiej przestrzeni publicznej przypadków łamania praw sumienia ludzi wierzących, którzy cierpią pod wpływem presji nowych lewicowych ideologii".

Pieniądze pochodzące z Funduszu Sprawiedliwości otrzymała ponadto Fundacja "Czyste Serca". Organizacja podejmuje działania, których celem jest doprowadzenie do tego, by "każde małżeństwo było sakramentalne, a jak największa liczba dziewcząt i chłopców rozpoczynała życie seksualne po ślubie", czytamy na businessinsider.com.pl.

Źródło: Business Insider

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >