Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości trzykrotnie trafiły do fundacji ojca Tadeusza Rydzyka.. YouTube/Radio MaryjaŹródło: YouTube/Radio Maryja
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 24 Września 2020

Pieniądze miały trafić przede wszystkim do ofiar przestępstw i ich rodzin. Ostatecznie skorzystał Tadeusz Rydzyk

Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości, który w teorii ma m.in. pomagać ofiarom przestępstw oraz ich rodzinom, trzykrotnie trafiły do fundacji ojca Tadeusza Rydzyka. "Lux Veritatis" skorzystało na rozszerzeniu pierwotnie przyjętych w inicjatywie zadań. Za zmianą rozporządzenia stał minister Zbigniew Ziobro.

Szczegóły zamieszania wokół Funduszu Sprawiedliwości przytacza "Business Insider". Roczna kwota, którą na ten cel dysponuje ministerstwo, to 400 mln zł. Pieniądze rzadko są jednak przyznawane zgodnie z założeniem funduszu, a media raz po raz obiegają szczegóły przedziwnego zastosowania środków, które z założenia miały za zadanie pomagać ofiarom przestępstw i ich rodzinom. Dość powiedzieć, że w sierpniu 250 tys. zł przyznano strażakom z OSP z gminy Tuchów po tym, jak Komisja Europejska odrzuciła wnioski z regionów, w których radni przyjęli rezolucje o tzw. strefach wolnych od LBGT. Zbigniew Ziobro zdaje się zatem szastać pieniędzmi według własnego uznania.

Sieć Play została sprzedana. Co dalej z klientami?Sieć Play została sprzedana. Co dalej z klientami?Czytaj dalej

Pieniądze dla ojca Tadeusza Rydzyka

Co ciekawe, jak wskazuje "BI", w roku 2018 funduszowi przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli. Zaznaczono wówczas, że pieniądze trafiające do osób pokrzywdzonych są jedynie niewielką częścią rocznego budżetu. Dla przykładu, w roku 2016 z 385 mln zł, jakie do rozdysponowania mieli rządzący, jedynie 16 przekazano na bezpośrednią pomoc ofiarom. Podobnie było również rok później.

Gwiazda programu TVN podjęła niespodziewaną decyzję. Widzowie przecierali oczy ze zdumieniaGwiazda programu TVN podjęła niespodziewaną decyzję. Widzowie przecierali oczy ze zdumieniaCzytaj dalej

Kto zatem otrzymuje pomoc z Funduszu Sprawiedliwości? Między innymi "Lux Veritatis", fundacja należąca do ojca Tadeusza Rydzyka. Inicjatywa skupia się bowiem na czterech filarach: wspomnianej pomocy pokrzywdzonym, pomocy postpenitencjarnej, wsparciu dla OSP, a także przeciwdziałaniu przestępczości. Ostatni punkt jest tutaj znamienny. Z siedmiu "otwartych konkursów w zakresie przeciwdziałania przyczynom przestępczości" aż trzy wygrała założona przez zakonnika fundacja.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czołowy dziennikarz TVP Info ordynarnie o koleżance po fachu. Wytknęła mu kłamstwo
2. Naukowcy odkryli sekret długowieczności. Jeśli chcesz dożyć 100 lat przestrzegaj 5 prostych zasad
3. "Doda też zarabia ciałem". Przed premierą "Dziewczyn z Dubaju" piosenkarka poddana ostrej krytyce

"Business Insider" wykazuje, że "Lux Veritatis" nie jest bynajmniej jedyną organizacją o charakterze katolickim, która została beneficjentem funduszu. Wśród nich znalazły się m.in. założone przez Konferencję Episkopatu Polski "Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie" czy "Fundacja Niedziela. Instytut Mediów". Fundusz Sprawiedliwości wsparł również projekt mówiący o "przeciwdziałaniu przestępstwom dotyczącym naruszenia wolności sumienia popełnianym pod wpływem ideologii LGBT". Jego celem, jak zaznacza wspomniany portal, jest zaś – uwaga – "doprowadzenie do zmniejszenia, a docelowo do wyeliminowania z polskiej przestrzeni publicznej przypadków łamania praw sumienia ludzi wierzących, którzy cierpią pod wpływem presji nowych lewicowych ideologii".

Minister może zarobić w rządzie ogromne kwoty. Co mają powiedzieć Polacy na Minister może zarobić w rządzie ogromne kwoty. Co mają powiedzieć Polacy na "śmieciówkach"?Czytaj dalej

Pieniądze pochodzące z Funduszu Sprawiedliwości otrzymała ponadto Fundacja "Czyste Serca". Organizacja podejmuje działania, których celem jest doprowadzenie do tego, by "każde małżeństwo było sakramentalne, a jak największa liczba dziewcząt i chłopców rozpoczynała życie seksualne po ślubie", czytamy na businessinsider.com.pl.

Źródło: Business Insider

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Masz banknot 10 zł w portfelu? Okazuje się, że może być wart fortunę, wszystko przez jeden, konkretny szczegół
  2. Warszawa: Koza zaatakowała salon fryzjerski. Wszystko się nagrało, w środku byli klienci
  3. Niepełnosprawny pan Kazimierz wypadł z wózka, podczas nagrań, o pomoc prosił zdecydowanie zbyt długo. Porażająca sprawa nagłośniona przez Polsat
  4. Po wejściu do mieszkania sprawdź jedną rzecz. Złodzieje mają nowy sposób
  5. Magdalena Ogórek wolałaby nie wspominać o starym nagraniu. Okrąża internet
  6. Wideo - Nietrzeźwy kierowca cysterny doprowadził do gigantycznej eksplozji kilkudziesięciu tysięcy litrów paliwa

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News