wtv.pl Polska Osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie od dziś z pierwszeństwem do szczepienia
East News/Arkadiusz Ziolek

Osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie od dziś z pierwszeństwem do szczepienia

19 marca 2022
Autor tekstu: Paweł Sekmistrz

Już od dziś obowiązują nowe przepisy dotyczące szczepień osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Chętni z tej grupy nie będą zobowiązani do czekania w kolejkach - w każdej chwili mogą odwiedzić punkty szczepień i dokonać wakcynacji bez wcześniejszego umawiania się.

Wprowadzono znaczne udogodnienia w kwestii szczepień dla osób z niepełnosprawnością.

Osoby z niepełnosprawnością bez kolejek

Wszystko wskazuje na to, że protest posłanki Koalicji Obywatelskiej Iwony Hartwich przyniósł pozytywne skutki . 27 kwietnia reprezentantka opiekunów osób z niepełnosprawnością zagrodziła w Sejmie drogę premierowi, by przedstawić mu swoje postulaty dotyczące procesu szczepień.

Choć Mateusz Morawiecki nie zatrzymał się, by porozmawiać z posłanką, uwagę zwrócił na nią szef jego kancelarii Michał Dworczyk. W ramach przeprosin za incydent, polityk wysłał Hartwich kwiaty oraz zaproszenie na konferencję poruszającą kwestię szczepień osób z niepełnosprawnością .

Podczas ustaleń z ubiegłego piątku podjęto decyzje wprowadzające dla nich i dla ich opiekunów znaczne zmiany i udogodnienia. Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności są teraz priorytetową grupą do wakcynacji .

Co to oznacza w praktyce? Już od dziś wraz ze swoimi opiekunami nie będą miały obowiązku rejestracji. Do każdego ośrodka, gdzie przeprowadzane są szczepienia, będą mogły wejść bez kolejki - wystarczy, że wyrażą chęć wakcynacji.

Nowe udogodnienia

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych podczas piątkowej konferencji zachwalał rozwiązania, które zostały wprowadzone w celu uznania osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów za grupę priorytetową do szczepień.

- Od początku szczepień liczne środowiska osób niepełnosprawnych nieustannie postulują o to, żeby te grupy były objęte priorytetowym szczepieniem - przypominał Paweł Wdówik - Cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, w którym możemy zaproponować konkretne rozwiązania - dodał.

Szczepienia osób z niepełnosprawnością nie będą musiały odbywać się jedynie w medycznych ośrodkach, ale również w miejscach im bliższych , np. klubach integracji społecznej, środowiskowych domach samopomocy, czy zakładach aktywności zawodowej.

- Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia tak jak niegdyś DPS-y, kiedy rozpoczynaliśmy program szczepień - zaznaczył Michał Dworczyk - Te podmioty będą mogły zwracać się, czy to do punktu prowadzącego szczepienia, czy to do mobilnych jednostek szczepień, zamawiać szczepienie nie tylko dla swoich podopiecznych, ale również dla opiekunów tych osób oraz wszystkich pracowników takich jednostek.

Do tej pory w Polsce udało się w pełni zaszczepić już 3 650 119 osób . Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Rmf24.pl, Gov.pl

Obserwuj nas w
autor
Paweł Sekmistrz

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia