wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Właśnie przepchnięto nowy podatek. Andrzej Duda podpisał ustawę, wielu Polaków może być wściekłych

27 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Opłata cukrowa wejdzie w życie. Andrzej Duda poparł inicjatywę polityków Prawa i Sprawiedliwości. Złożył swój podpis pod ustawą. Ceny napojów słodzonych wzrosną, co może nie spodobać się opinii publicznej. Na co należy przygotować się

W ostatnich dniach odbyło się kolejne posiedzenie Sejmu i Senatu. Parlamentarzyści debatowali między innymi nad wdrożeniem kolejnego podatku. Nie każdemu posłowi i posłance spodobały się przedłożone propozycje, jednak ustawa o opłacie cukrowej przeszła przez izbę niższą i trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Po wielu dyskusjach głowa państwa zdecydowała się na złożenie podpisu i wprowadzenie do polskiego prawodawstwa zapisów o dodatkowych opłatach za produkty.

Opłata cukrowa wejdzie w życie. Andrzej Duda złożył swój podpis

Zjednoczona Prawica postanowiła zadbać o zdrowie Polaków. Tak przynajmniej argumentują swoje poparcie dla najnowszego projektu, który dotyczy opłaty cukrowej. Ustawa zakłada wprowadzenie stałych oraz zmiennych cen za gram napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. Jak podaje "PAP" każdy z nas będzie dopłacał też za substancje aktywne takie jak kofeine i tauryne. Opłata, choć liczona w groszach, w sumie może odcisnąć swoje piętno na portfelach najbiedniejszych.

Z wyliczeń ekspertów wynika, że propozycja Prawa i Sprawiedliwości przyniosą niemały dochód dla Skarbu Państwa. Przedstawiono, że wpływy do budżetu będą oscylować wokół 3 miliardów złotych. Organizacje zrzeszające przedsiębiorców oraz działacze opozycji wskazywali, że obecny kryzys gospodarczy nie jest dobrym momentem na wprowadzanie opłaty cukrowej. Przypomnijmy, że podatek ten był promowany przez Ministerstwo Zdrowia. Zdaniem pracowników resortu zapisy zawarte w ustawie wpłyną na zmianę nawyków żywieniowych Polek i Polaków.

Opłata cukrowa została wprowadzona wspólnie z kolejną aktualizacją tarczy antykryzysowej. Jak podaje "Gazeta Prawna" 95% wpływów z podatku zostanie przekazane na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia. Przedsiębiorcy deklarują, że inicjatywa może uderzyć w zasady konkurencji, a nawet doprowadzić do zwolnień oraz ograniczenia produkcji napojów słodzonych. 

Źródło: [PAP/Dziennik Gazeta Prawna]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >