wtv.pl Polska Oburzająca cenzura w muzeum Kantora. Dyrekcja nie zgodziła się na instalację z transparentów ze Strajku Kobiet przez "polityczną wymowę"
Piotr Molecki/East News

Oburzająca cenzura w muzeum Kantora. Dyrekcja nie zgodziła się na instalację z transparentów ze Strajku Kobiet przez "polityczną wymowę"

19 marca 2022
Autor tekstu: Konrad Wrzesiński

Kontrolowane przez PiS muzeum Kantora nie zgodziło się na wystawę pracy złożonej z transparentów znanych z manifestacji Strajku Kobiet. Zdaniem dyrekcji małopolskiej placówki instalacja była powiem "polityczna" w swej wymowie.

Szczegóły decyzji o usunięciu instalacji autorstwa Krzysztofa Powierży , zatytułowanej jako "Banery z placu Wilsona" , na które składał się kolaż złożony z transparentów trzymanych przez demonstrantów w trakcie manifestacji Strajku Kobie t, przytacza OKO.press.

Praca artysty miała zostać jednym z kluczowych elementów trwającego Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Cenzura w muzeum Kantora

Portal podkreśla, że wystawa "Powaga sytuacji", której częścią miała być wspomniana instalacja, według planu miała odbyć się wewnątrz krakowskiego Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka , instytutu podlegającego kontrolowanemu przez Prawo i Sprawiedliwość zarządu województwa małopolskiego.

Na trzy dni przed planowaną premierą przekazano, że praca Powierży nie zostanie pokazana ze względu na swą "polityczną wymowę" . Zdaniem dyrekcji Cricoteki całość może zostać odebrana jako manifestacja o charakterze politycznym .

Jednocześnie podkreślono, że muzeum im. Tadeusza Kantora dąży do neutralności światopoglądowej .

Protesty pod muzeum

Jak podaje OKO.press, w piątek pod budynkiem muzeum Kantora przeciwko cenzurze protestowało kilkadziesiąt osób .

Obecny na miejscu Tomasz Gutkowski , organizator wspomnianego Miesiąca Fotografii, wskazywał, że decyzja o usunięciu pracy może być odczytana zarówno jako przykład cenzury, jak i "wyraz troski o dobro instytucji" .

Gutkowski zwrócił uwagę na konieczność wyrażenia sprzeciwu wobec sytuacji, w której sytuacja polityczna zmusza kogokolwiek do podjęcia podobnych decyzji. Jednocześnie wskazano na stale pogłębiającą się polaryzację społeczeństwa .

Obecna na miejscu dyrektorka muzeum Kantora prosiła o uszanowanie decyzji władz Critoteki , które kierując się spuścizną założyciela instytutu, unikają angażowania się w bieżącą rzeczywistość i starają skupiać się, jak zapewniono, na "losach jednostek poniewieranych przez historię".

Podczas gdy dyrekcja muzeum przekonywała, że sztuka powinna pozostać wolna od ideologii , zebrani na miejscu artyści wskazywali, że dopuszczono się aktu cenzury prewencyjnej .

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: OKO.press

Obserwuj nas w
autor
Konrad Wrzesiński
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia