wtv.pl Świat Niepokojące doniesienia z Czarnobyla. Naukowcy zauważyli niebezpieczne reakcje
mediadrumworld.com / Arkadiusz P/Media Drum/East News

Niepokojące doniesienia z Czarnobyla. Naukowcy zauważyli niebezpieczne reakcje

19 marca 2022
Autor tekstu: Konrad Wrzesiński

Naukowcy kontrolujący reaktor w Czarnobylu odkryli nasilenie reakcji jądrowych w jednej z komór. Według zapewnień ekspertów gwałtowny wzrost wymaga stałego monitorowania i daje pewne "powody do niepokoju".

Od 1986 roku, gdy w Czarnobylu doszło do wybuchu reaktora jądrowego , naukowcy stale monitorują sytuację pod kopułą zabezpieczającą miejsce zdarzenia.

Odpowiedzialni za kontrolowanie miejsca specjaliści zwracają uwagę na nagły wzrost reakcji jądrowych w jednej z komór leżących na zniszczonym terenie .

Kopuła, w której stwierdzono nasilenie niepokojących pomiarów, pozostaje niedostępna . Eksperci starają się oszacować, czy problem będzie oznaczał konieczność przeprowadzenia skomplikowanej interwencji .

Szczegóły doniesień tygodnika "New Scientist" przytacza Onet.

Czarnobyl. Nowe ustalenia niepokoją naukowców

Obserwacje skupiły się na podreaktorze 305/2 . Według wstępnych ustaleń w jednej z niedostępnych komór może znajdować się radioaktywny materiał .

Jedna z hipotez mówi o wysychaniu elektrowni powodowanym powstaniem nowej konstrukcji , którą umieszczono na miejscu przed pięcioma laty.

Jak podano, w sytuacji, w której na miejscu znajdowały się duże ilości wody , związana z rozpadem paliwa uranowego bądź plutonowego emisja neutronów była znacznie wolniejsza .

Wspomniana emisja sprzyja reakcjom rozszczepienia . Według zapewnień naukowców wskaźniki sugerują jednak, że rzecz nie dotyczy reaktora jądrowego .

Podkreślono, że ilość rozszczepialnego materiału najprawdopodobniej nie doprowadzi do eksplozji . Zwrócono jednak uwagę, że nie można wykluczyć takiej ewentualności.

Nie wiemy tego na pewno – przekazał cytowany przez portal Neil Hyatt z Uniwersytetu Sheffield.

Eksperci podkreślili, że w przypadku pogorszenia się sytuacji, konieczna może okazać się dość skomplikowana interwencja, która umożliwiłaby wchłonięcie nadmiaru neutronów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Onet | New Scientist

Obserwuj nas w
autor
Konrad Wrzesiński
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia