wtv.pl Społeczeństwo NFZ będzie dzwonić do pacjentów, zachęcając do szczepienia? Są plany
Marek BAZAK/East News

NFZ będzie dzwonić do pacjentów, zachęcając do szczepienia? Są plany

19 marca 2022
Autor tekstu: Alan Wysocki

- Jestem optymistą. Uważam, że jeżeli trend spadkowy będzie kontynuowany i dalej będziemy mieli postępy w programie szczepień, to nie widzę problemu w przywracaniu normalnego życia - deklarował Adam Niedzielski dla RMF FM. Minister podkreślił, że obecnie największym zagrożeniem jest ryzyko wystąpienia nowej mutacji, która "wywróci stół".

NFZ mógłby nie być jedynym organem odpowiedzialnym za telefonowanie do pacjentów i pacjentek. W działanie mogą zostać zaangażowane także inne infolinie wspierające Ministerstwo Zdrowia.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Na ten moment do szczepień zachęcają lekarze rodzinni, aktorzy, artyści, ratownicy medyczni, pielęgniarki oraz inni pracownicy systemu ochrony zdrowia. - Lekarze rodzinni mają możliwość generowania list pacjentów, którzy są niezaszczepieni, a są pod ich opieką - komentował.

Niewyklucza się również szczepień w domach. Na ten moment wykluczono benefity w postaci zachęt finansowych. - Ważne jest to, że my rzeczywiście zbliżamy się do punktu, w którym wszyscy najbardziej skłonni zostaną zaszczepieni i to szczepienie będzie czekało na pacjenta, a nie pacjent na szczepienie - deklarował.

- Myślimy o takiej kampanii outboundowej, jak to się brzydko nazywa po angielsku, czyli o telefonach dzwoniących również przez Narodowy Fundusz Zdrowia ewentualnie, czy inne infolinie z nami współpracujące tak, żeby one również zachęcały pacjentów, albo identyfikowały problemy, jakie oni mają z dostępnością - komentował Adam Niedzielski.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Bardzo możliwe, że NFZ będzie dzwonił do pacjentów w ramach akcji zachęcającej do przyjęcia szczepienia na obecność koronawirusa. Wstępne informacje na ten temat przedstawił Adam Niedzielski w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem na antenie radia RMF FM. Działanie mogłoby także pomóc w identyfikacji konkretnych problemów z dostępnością do wakcynacji.

- My największą koncentracje przykładamy do monitorowania nowych mutacji i częstotliwości ich występowania. Wszystkie te ogniska kontroluje z wielką rzetelnością. Przypomnę, że kilka takich ognisk mieliśmy związane z mutacją indyjską, przywiezioną przez siostrę zakonną - relacjonował.

Adam Niedzielski nie jest jednak zaskoczony zastojem w procesie szczepień. - Skłonność w Polsce do szczepień i dbania o siebie w zakresie profilaktyki nie jest najwyższa - relacjonował. Rząd prowadzi obecnie kampanię "Ostatnia prosta". Celem akcji jest doprowadzenie do zaszczepienia pierwszą dawką przynajmniej 20 milionów pacjentów i pacjentek.

Źródło: [RMF FM]

Jeszcze przed przedstawieniem deklaracji o zaangażowaniu NFZ-tu w promowanie szczepień, Adam Niedzielski wskazywał, że wśród naszego społeczeństwa mamy do czynienie z pierwszymi oznakami stopniowego nabywania odporności populacyjnej. Wszystko przez wzgląd na brak pierwszych wzrostów zachorowań po częściowym poluzowaniu obostrzeń.

Obserwuj nas w
autor
Alan Wysocki
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia