wtv.pl Polska Organizowali msze dla kibiców. Brak maseczek i odpalone race to nie wszystko
WTV.pl

Organizowali msze dla kibiców. Brak maseczek i odpalone race to nie wszystko

19 marca 2022
Autor tekstu: Julian Bakuła

O odbywających się w całej Polsce mszach dla kibiców informowaliśmy na wtv.pl już w piątek . Wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa obostrzenia sanitarne, obejmujące między innymi nakaz zachowywania dystansu między wiernymi, obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz limity wiernych w kościołach, wymusiły na organizatorach corocznej pielgrzymki kibiców na Jasną Górę zmianę formuły wydarzenia .

Odbywająca się już od 12 lat pielgrzymka kibiców na Jasną Górę w Częstochowie to według organizatorów "doskonała okazja do dawania świadectwa Wiary i Patriotyzmu przez Kibiców, którzy tam przybywają". Pod koniec corocznych mszy dla kibiców dochodzi do poświęcenia barw klubowych .

W tym roku organizator postanowił dostosować wydarzenie do realiów pandemicznych i nadać wydarzeniu rozproszoną formę. W kościołach w całej Polsce odbywały się msze pozostające " w duchowej łączności " z mszą na Jasnej Górze.

"Tak jak już pisałem w poprzednich postach, to nasz wielki sukces , ponieważ pomimo pandemii paradoksalnie w tym roku w pielgrzymce może uczestniczyć proporcjonalnie tyle samo kibiców, ile przyjeżdża co roku do Tronu Królowej Polski. Może nawet więcej! Nie przerwiemy więc naszego pielgrzymowania!" - pisał organizator ks. Jarosław Wąsowicz w przededniu wydarzenia.

Msze dla kibiców, zastępujące pielgrzymkę na Jasną Górę, odbyły się wczesnym piątkowym popołudniem w ponad 30 kościołach w całej Polsce -  w tym między innymi w Gdańsku, Krakowie, Warszawie czy Kielcach, a nawet za granicą - w Niemczech i na Litwie .

Msze bez maseczek?

Udostępnione w sieci zdjęcia z części piątkowych mszy dla kibiców sugerują, że obowiązujące w kościołach obostrzenia epidemiczne nie były szczególnie restrykcyjnie przestrzegane przez część uczestników wydarzenia.

Na zdjęciach Facebooku przez stronę "Kamiennogórscy Fanatycy" stworzonej "dla kibiców Górnika Wałbrzych z FC Kamienna Góra" widzimy zgromadzonych w świątyni kibiców bez maseczek, niezachowujących dystansu lub odpalających biało-czerwone petardy przed budynkiem kościoła i trzymających transparent z napisem "Legion Sudety. Obrońcy Chrześcijaństwa".

"Przyjemność dziś mieliśmy organizować msze w ramach XIII Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców w Naszym Mieście. Msza odbyła się w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. Obecni Kibice z Wałbrzycha, Kamiennej Góry, Jeleniej Góry, Świdnicy, Świebodzic, Głuszycy, Kowar, obecny też kibic Górnika z Boguszowa - Ksiądz który poprowadził msze! Modliliśmy się za wszystkich naszych Braci, którzy zasiedli w sektorze niebo, modliliśmy się za nasz klub i Ojczyznę. Flagi oraz barwy tradycyjnie zostały poświęcone . Po mszy odśpiewaliśmy Hymn Narodowy w asyście białych i czerwonych rac " - czytamy w relacji "Kamiennogórskich Fanatyków".

"Zdalne" i rozproszone uczestnictwo kibiców w pielgrzymce na Jasną Górę nie oznacza, że zrezygnowano z tradycyjnych obchodów w Częstochowie. Jak podaje portal czestochowa.naszemiasto.pl, w mszy świętej w jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu mogło jednak wziąć udział tylko 30 osób wraz z kapłanami .

Tymczasem z ustaleń reportera wtv.pl wynika, że organizacja mszy dla kibiców była w dużej mierze inicjatywą oddolną . - Powiem szczerze, że od pana dowiaduję się o tej mszy świętej, więc ciężko będzie mi skomentować to - mówił w rozmowie z naszym portalem rzecznik sosnowieckiej diecezji.

Na nasze zapytanie odpowiedzieli jednak przedstawiciele Diecezji Warszawsko-Praskiej. "Każda modlitwa jest spotkaniem człowieka z Bogiem. (...) Istnieje wiele różnych rodzajów duszpasterstw. Niektóre z nich skierowane są do grup zawodowych czy środowisk takich jak strażacy, lekarze, studenci itp. Kościół obejmuje formacją duchową także kibiców. Grupa ludzi, których łączą doświadczenia, rodzaj wykonywanej pracy czy zainteresowanie, często charakteryzuje się również podobnymi potrzebami duchowymi", przekazał rzecznik diecezji, Jakub Troszyński.

"Spotkania w stałym gronie i wspólna modlitwa pomagają we wzroście w wierze i wzajemnemu wspieraniu się. Msza Św., sprawowana w sobotę w parafii Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Warszawie, była częścią ogólnopolskiej akcji modlitewnej w łączności duchowej z XIII Patriotyczną Pielgrzymką Kibiców. Na Eucharystię zaproszeni byli kibice (i inni chętni do wspólnej modlitwy) niezależnie od dyscypliny czy klubu. „Święcenie barw klubowych” oznacza pokropienie wodą święconą szalików lub innych przedmiotów związanych z danym klubem", przekazał dodał przedstawiciel diecezji.

Źródło: Facebook / Kamiennogórscy Fanatycy, Facebook / Jarek Wąsowicz

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Obserwuj nas w
autor
Julian Bakuła
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia