wtv.pl Polityka Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wprowadza ważne zmiany. Nowy model wsparcia matek dzieci z wadą letalną
ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wprowadza ważne zmiany. Nowy model wsparcia matek dzieci z wadą letalną

19 marca 2022
Autor tekstu: Alan Wysocki
  • W 2016 roku Rada Ministrów rozpoczęła wdrażanie programu "Za życiem". Inicjatywa kojarzona jest głównie ze świadczeniem w wysokości 4 tysięcy złotych, przyznawanym po urodzeniu dziecka z wadą letalną. Środowiska feministyczne podczas głośnych protestów nazywały daninę "trumienkowym"

  • Program zakłada jednak bardzo ważny element w postaci rozwoju opieki paliatywnej oraz hospicyjnej. Hospicja perinatalne znalazły się w centrum uwagi resortu, który utworzył specjalny zespół międzyministerialny, działający przy premierze Mateuszu Morawieckim

  • "W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej prowadzone są prace nad nowym modelem wsparcia dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodzin" - podają urzędnicy w wiadomości do naszej redakcji. Mowa o poszerzaniu dostępu oraz tworzenia kolejnych hospicjów perinatalnych

Jak poinformowało nas biuro komunikacji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej , proces rozwijania opieki paliatywnej i hospicyjnej trwa od 2016 roku i jest związany z realizacją " kompleksowego programu wsparcia rodzin »Za życiem« ". Opieka paliatywna i hospicyjna dotyczy wspierania osób przewlekle lub nieuleczalnie chorych. Pacjentom i pacjentkom zapewnia się opiekę pielęgniarską, lekarską, a niekiedy dodatkową pomoc wolontariuszy.

Tym razem rząd chce dostosować program wsparcia dla rodzin z dziećmi z wadą letalną . " Działanie polega na zwiększeniu dostępności do świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej dla wymagających takiej formy opieki dzieci, z uwzględnieniem świadczeń udzielanych na rzecz dzieci z nieuleczalną wadą letalną " - tłumaczą dla naszej redakcji przedstawiciele ministerstwa.

Rząd wprowadzi nowy model wsparcia dzieci i ich rodzin. Jednym z głównych punktów hospicja perinatalne

Proces dostosowywania opieki sprowadza się do utworzenia instytucji hospicjum perinatalnego . Obecnie podobne placówki istnieją głównie w największych ośrodkach miejskich. Mowa między innymi o Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, czy też Lublinie i Białymstoku. Hospicja te świadczą opiekę dla rodzin, które spodziewają się narodzin przewlekle i nieuleczalnie chorego dziecka. Placówki przekazują pomoc psychologiczną , przygotowują do okresu żałoby, a także tłumaczą, jak opiekować się ciężko chorym noworodkiem . Obecnie ośrodki oferują swoje usługi bezpłatnie .

Uchwała Rady Ministrów z 2016 roku to nie wszystko. Dziś resort rodziny poinformował nas o toczących się pracach nad " nowym modelem wsparcia dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodzin ". Do tego celu powołano specjalny Międzyresortowy Zespół do spraw opracowania zmian Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” . Jest to organ pomocniczy, funkcjonujący przy Prezesie Rady Ministrów .

Termin rozpoczęcia prac nad realizacją planów także nie jest przypadkowy. Przyjęte przez rząd przepisy obligują ministrów do regularnego omawiania efektów oraz procesu wdrażania planu "Za życiem". Ewaluacja nie może odbywać się rzadziej, niż co 5 lat. " Pierwszy przegląd zostanie dokonany w 2021 r. " - podali urzędnicy rządu. Wśród omawianych aspektów znajdują się kwestie dotyczące zwiększenia wsparcia dla dziecka, matki i ich rodziny w okresie perinatalnym, dostępu do świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej .

Poinformowano nas również o efektach zwiększania dostępności i promowania idei hospicjów perinatalnych. Podobne placówki rozwijają się między innymi w Stanach Zjednoczonych, jednak w Europie, a zwłaszcza w Polsce, mało kto zdaje sobie sprawę z obecności podobnych ośrodków.

" W latach 2018-2020 systematycznie wzrastała liczba pacjentów korzystających ze świadczeń w ramach działalności hospicjów perinatalnych, jak również kwota zawartych umów w zakresie perinatalnej opieki paliatywnej. Kwoty umów w poszczególnych latach przewyższają wartość realizacji świadczenia " - deklarują rządowi urzędnicy.

Na wstępie należy podkreślić, iż świadczeniem objęci mogą być rodzice i dziecko w ramach jednego ryczałtu. W ramach jednego świadczenia może korzystać od 1 do 3 świadczeniobiorców.

  • W 2018 roku z perinatalnej opieki paliatywnej korzystało 289 rodziców/pacjentów. Wartość rozliczonych świadczeń wyniosła 412 931 złotych, a kwota samych umów - 478 193,91 złotych

  • W 2019 roku była mowa o niemałym wzroście. Po pomoc zgłosiło się 476 rodziców/pacjentów, jednak wartość rozliczonych świadczeń wrosła jedynie do 441 730,88 złotych. Wartość umów wyniosła znacznie więcej, bo 563 092,24 złotych

  • W roku ubiegłym odnotowano 496 rodziców/pacjentów przy wartości rozliczonych świadczeń na poziomie 483 124,99 złotych. Wartość umów wyniosła 1 806 916,15 złotych

Należy zaznaczyć, że dane te obejmują okres, w którym dopuszczano przerywanie ciąży z przyczyn embriopatologicznych.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV]

Obserwuj nas w
autor
Alan Wysocki
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia