wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Matylda Damięcka w poruszający sposób pożegnała Krzysztofa Kowalewskiego. Wyjątkowy gest

7 Lutego 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W sobotę zmarł aktor Krzysztof Kowalewski znany z licznych ról komediowych. Aktor dożył 83 lat. Występował na deskach teatru, w produkcjach filmowych i telewizyjnych oraz w radiu. Wśród żegnających go artystów znalazła się także aktor

  • W sobotę odszedł aktor Krzysztof Kowalewski

  • TVP Kultura oddała mu hołd, zmieniając ramówkę

  • Artystę pożegnała także Matylda Damięcka

W sobotę, 6 lutego, w wieku 83 lat zmarł aktor Krzysztof Kowalewski. W ciągu swojej długiej kariery, trwającej od 1960 roku - zadebiotwał wtedy w "Krzyżakach" Aleksandra Forda - zyskał sławę w rolach teatralnych, filmowych i telewizyjnych, współtworząc także słuchowiska oraz użyczając charakterystycznego głosu w dubbingu

"Dobranoc, panie Sułku. Wspaniały facet, twardy, ocalony z Zagłady" - napisał na Facebooku Jan Hartman, przypominając rolę Pana Sułka z nadawanego przez Trójkę słuchowiska Jacka Janczarskiego pt. "Kocham Pana, Panie Sułku".

[EMBED-1480]

Odejście Krzysztofa Kowalewskiego odnotowała także TVP Kultura, która zamieściła na Facebooku wpis pożegnalny, zarazem zapowiadając uczczenie pamięci aktora poprzez emisję jednego z filmów z jego udziałem w sobotni wieczór.

"W wieku 83 lat odszedł Krzysztof Kowalewski, wybitny aktor filmowy i teatralny. Pierwszy raz na scenie pojawił się w 1961 roku na deskach Teatru Dramatycznego. Później występował m.in. w Teatrze Polskim, Studenckim Teatrze Satyryków i Teatrze Kwadrat. Na stałe związany był z Teatrem Współczesnym" - czytamy we wpisie.

"Dziś o 23:05 TVP Kultura przypomni film z udziałem Krzysztofa Kowalewskiego - "Rozmowy kontrolowane" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. (W TVP Kultura 2 o godz. 23:35)" - zapowiedziała TVP Kultura.

[EMBED-1494]

Matylda Damięcka żegna Krzysztofa Kowalewskiego

Zmarłego w sobotę artystę pożegnała w mediach społecznościowych także aktorka i graficzka Matylda Damięcka. Jak podaje plotek.pl, od dłuższego czasu aktorka żegna zmarłych artystów własnoręcznie wykonanymi grafikami. Ostatnio zdobyła się na taki gest po śmierci Papcia Chmiela.

"Krzysztof Kowalewski - odszedł człowiek, niech żyje aktor" - czytamy w przywoływanym przez portal plotek.pl wpisie Matyldy Damięckiej na Instagramie, gdzie aktorka zamieściła grafikę przedstawiającą Kowalewskiego w niezapomnianej roli Jana Onufrego Zagłoby z "Ogniem i mieczem" z roku 1999 w reżyserii Jerzego Hoffmana.

[EMBED-1499]

Jeszcze przed "Ogniem i mieczem" Krzysztof Kowalewski współpracował z Jerzym Hoffmanem przy ekranizacji innej części sienkiewiczowskiej Trylogii. W roku 1974 wcielił się w rolę Rocha Kowalewskiego w filmie "Potop".

Tymczasem rola Jana Onufrego Zagłoby, którą 25 lat później miał przejąć Kowalewski, przypadła w "Potopie" Kazimierzowi Wichniarzowi. Wśród fanów filmowych adaptacji Trylogii do dziś toczą się spory, który z nich lepiej oddał na ekranie literacką postać.

Źródło: plotek.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

TV

Wpadka przed meczem w TVN24, reporter runął jak długi. "Strasznie wysokie krawężniki w Rosji są"

Czytaj więcej >
Na stronie TVP Info odświeżony został artykuł z 2020 roku uderzający w TVN

TV

TVP Info odświeża artykuł z 2020 roku. Uderza w nim w TVN i wskazuje, że stacja przez lata okłamuje swoich widzów

Czytaj więcej >

TV

Wpadka TVP w trakcie meczu Polska – Słowacja. Przerwano transmisję, padły serwery?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

TV

"Nasz nowy dom": Wszystko wyszło na jaw nt. produkcji. Będzie problem?

Czytaj więcej >

TV

"Nasz nowy dom" znika z anteny? Mamy stanowisko Polsatu

Czytaj więcej >

TV

Powrót Tuska w "Wiadomościach TVP". "Poziom manipulacji TVP rośnie"

Czytaj więcej >