wtv.pl
Potwierdzono, że nie żyje Maria Piątkowska

Unsplash.com/David Tomaseti

Nie żyje jedna z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek. Maria Piątkowska miała 89 lat

19 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

W wieku 89 lat zmarła Maria Piątkowska, która swoim lekkoatletycznym talentem powaliła na kolana cały świat. Legendarna Polka wygrywała dla kraju najważniejsze medale na największych imprezach Europy. Do publicznej wiadomości nie podano bezpośredni

  • Nie żyje Maria Piątkowska, legendarna polska lekkoatletka

  • Zmarła w wieku 89 lat

  • Nie podano przyczyny zgonu oraz informacji na temat planowanych uroczystości pogrzebowych

Niestety media obiegła wiadomość, że Maria Piątkowska nie żyje. Słynna lekkoatletka odeszła w wieku 89 lat. Jej osoba zapisała się na księgach historii polskiego sportu i trudno będzie pogodzić się z tak ogromną stratą.

Nie żyje Maria Piątkowska, miała 89 lat

Dziś Polski Związek Lekkiej Atletyki przekazał, że w wieku 89 lat zmarła legendarna polska sportsmenka Maria Piątkowska. Nie podano, co było bezpośrednią przyczyną zgonu lekkoatletki, która przed laty brylowała na najważniejszych zawodach.

Trzykrotnie zdobywała medal w czasie mistrzostw Europy. Wywalczyła je w biegu na 80 m przez płotki oraz sztafecie 4x100 m. Reprezentowała nasz kraj na igrzyskach olimpijskich, sprawiając, że jej trudne do wymówienia nazwisko raz po raz było wypowiadane przez zagranicznych komentatorów.

- Polska lekkoatletyka poniosła niepowetowaną stratę. Cześć Jej Pamięci! - przeczytać można w oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronie PZLA, informującym o śmierci Marii Piątkowskiej. Nie podano, kiedy odbędzie się pogrzeb, czy msza żałobna.

Na świat przyszła w 24 lutego 1931 roku w Goleni, która obecnie znajduje się na terenie Rumunii. Na Mazury trafiła wraz z rodzicami z Wileńszczyzny, a swoje początki w sporcie stawiała niedalekim Giżycku. Rodzinie oraz przyjaciołom i fanom składamy najszczersze kondolencje z powodu straty. 

Związana ze sportem i ze sportowcem

W życiu prywatnym Maria Piątkowska była żoną Edmunda Piątkowskiego, który określany jest przez polski Związek Lekkiej Atletyki jako Biały Anioł. Tak samo, jak i ukochana, był lekkoatletą. Swego czasu to właśnie do niego należał rekord świata w rzucie dyskiem. Mąż legendarnej sportowczyni zmarł cztery lata temu, 28 marca 2016 roku w Warszawie.

Sport był tym, czemu oddała całe swoje serce i podporządkowała pod niego życie. Szczyt jej kariery rozpoczął się w latach 50. To właśnie ona pisała historię sukcesów polskiej powojennej lekkoatletyki.

Debiut Marii Piątkowskiej na igrzyskach olimpijskich miał miejsce w Helsinkach 1952 roku, ale stawała również dom rywalizacji w 1960 roku w Rzymie oraz w 1964 roku w Tokio. Największe sukcesy odnosiła jednak na europejskim podwórku.

Wielokrotnie pobijała kolejne rekordy

Polski Związek Lekkiej Atletyki przypomniał, że Maria Piątkowska pobijała swoje rekordy Polskidwadzieścia dwa razy. Robiła to nie tylko w swoich dyscyplinach "konikach", ale również w m.in. wielobojach.

W 1962 roku odniosła największy sukces w karierze. Miało to miejsce na mistrzostwach Europy odbywających się w Belgradzie. Polska lekkoatletyka straciła wyjątkowo ważną osobę. Na jej legendzie wychowanych zostało wiele sportowczyń, które dążą do powtórzenia niesamowitych wyników Marii Piątkowskiej.

Źródło: RMF 24 / Polski Związek Lekkiej Atletyki

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >