Nieoficjalne: lockdown obejmie znowu całą Polskę. Ujawniono kluczową datę
Z nieoficjalnych ustaleń dziennikarza RMF FM Krzysztofa Brendy wynika, że w rządzie zapadła decyzja co do ewentualnego lockdownu w całej Polsce . Jak czytamy na portalu rmf24.pl, miałby on nastąpić, jeśli w czwartek liczba nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przewyższy 25 tysięcy .
Wcielenie tych planów w życie oznaczałoby porzucenie realizowanej dotychczas strategii regionalizacji obostrzeń epidemicznych . Póki co zaostrzone restrykcje obowiązują w czterech polskich województwach o największej liczbie zakażeń: warmińsko-mazurskim , pomorskim oraz - od poniedziałku, 15 marca - lubuskim i mazowieckim .
Rozszerzenie obostrzeń obowiązujących w tych województwach na całą Polskę oznaczałoby konieczność ponownego zamknięcia w całym kraju części sklepów w galeriach handlowych . Otwarte pozostałyby m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie oraz salony fryzjerskie i optyczne, banki czy pralnie .
Zawieszona zostałaby także działalność hoteli , stoków narciarskich , basenów i innych obiektów sportowych (które byłyby dostępne tylko dla sportowców) oraz przejście uczniów nauczania początkowego na nauczanie hybrydowe .
Lockdown od czwartku prawdopodobny?
Jak sugeruje RMF FM, biorąc pod uwagę obserwowaną tendencję przyrostu zakażeń - dziś na przykład 4,5 tys. zakażeń więcej niż przed tygodniem - trzeba przyznać, że prawdopodobne jest przekroczenie granicy 25 tysięcy zakażeń w czwartek .
Ponadto według "Rzeczpospolitej" wskaźnik średniej dobowej liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców w okresie 7 dni jest dla całego kraju wyższy niż ten odnotowany na Warmii i Mazurach, gdy zdecydowano się objąć ten region dodatkowymi obostrzeniami .
Jak podaje za "Rzeczpospolitą" RMF FM, wskaźnik ten wynosi obecnie dla całej Polski 44,95 i jest najwyższy od 26 listopada . Na poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że decyzje odnośnie ewentualnego zaostrzania restrykcji ogłoszone zostaną w czwartek , zatem jeśli tendencja wzrostowa liczby zakażeń się nie zatrzyma, możemy spodziewać się rozszerzenia obostrzeń .
Tymczasem w ubiegłym tygodniu rząd poinformował o uruchomieniu kolejnych szpitali rezerwowych w całej Polsce. " Obecnie funkcjonują 22 szpitale , 13 jest w gotowości , by rozpocząć działalność, gdy będzie taka konieczność. W szpitalach rezerwowych jest łącznie ponad 6 tys. łóżek " - czytamy na portalu gov.pl.
Rząd zapewnia także, że przedsiębiorcy poszkodowaniu w wyniku restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią nie pozostaną bez wsparcia . " Prowadzimy ciągły dialog ze środowiskami, które najbardziej odczuwają skutki pandemii. Na bieżąco dostosowujemy instrumenty pomocowe, żeby jak najlepiej wspierać gospodarkę. W wyniku wielu rozmów z przedsiębiorcami przygotowujemy kolejne rozwiązania " - czytamy na rządowym portalu informacyjnym.
Źródło: RMF FM / rmf24.pl
Artykuły polecane przez redakcję WTV: