ks. isakowicz-zaleski. MAREK BARCZYNSKI/East News
Źródło: MAREK BARCZYNSKI/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 5 Sierpnia 2020

Kontrowersje związane z wpisem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Natychmiastowa reakcja biskupa tarnowskiego, sytuacja, jakiej nie było

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski słynie z bardzo zajadłej walki ze zjawiskiem pedofilii wśród księży katolickich. Wielokrotnie angażował się w proces oczyszczenia kleru z tego straszliwego problemu. Tym razem mocno naraził się jednak biskupowi tarnowskiemu.

Isakowicz-Zaleski podpadł wpisem na swoim blogu isakowicz.pl zatytułowanym "Krzywda pana Andrzeja, molestowanego seksualnie w wielu 13 lat przez ks. Stanisława P. z diecezji tarnowskiej". Wpis opowiada o tym że w 2002 roku ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc doprowadził do odwołania jednego z kapłanów z probostwa. - "Przyczyną były „względy zdrowotne” i złożona z tego powodu „dobrowolna” rezygnacja. W rzeczywistości rezygnacja ta była wymuszona przez władze diecezji, gdyż do kurii wpłynęły skargi od rodziców chłopców, którzy byli molestowani przez owego duchownego" - twierdzi Isakowicz-Zaleski.

Ks. Isakowicz-Zaleski walczy z pedofilami

Wpis spotkał się z natychmiastową reakcją kurii tarnowskiej - W tekście Rozmyślania w blogu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego z dnia 2 sierpnia 2020 roku ukazał się tekst, który zawiera osąd wydany z pominięciem dowodów i oparty na jednostronnej relacji” - napisał ks. Ryszard Stanisław Nowak, rzecznik prasowy biskupa tarnowskiego w oficjalnym oświadczeniu wysłanym do mediów oraz opublikowanym na stronie kurii - Przytoczona sprawa była przedmiotem procesu karno-administracyjnego, który został zakończony i zatwierdzony przez Kongregację Nauki Wiary w 2013 roku. - opisuje rzecznik - Z racji podania w tekście nazwisk oraz urzędów, oraz zasugerowania zaniedbań w tym dochodzeniu, w najbliższym czasie sprawa zostanie skierowana do kancelarii prawnej, by na tej drodze bronić dobrego imienia, które w sposób ewidentny zostało naruszone przez tekst publikacji. - zapowiada.

Kontrowersyjny wpis na blogu księdza nie został usunięty ani ocenzurowany. Ks. Isakowicz Zaleski ustosunkował się do zarzutów kurii tarnowskiej - Podtrzymuję wszystko to, co napisałem na swoim blogu w artykule pt. „Krzywda pana Andrzeja, molestowanego seksualnie w wieku 13 lat przez ks. Stanisława P. z diecezji tarnowskiej”. Zrobiłem to, ponieważ prosiła mnie o to osoba wykorzystana przez księdza - skomentował kapłan w rozmowie z portalem Onet.pl. 

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!