wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ziobro nie odpuści nauczycielce, która zdjęła krzyż ze ściany. ,,Jako szary obywatel doświadczam prześladowania"

11 Lutego 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Krapkowice, niewielka miejscowość w województwie opolskim, zapisała się w świadomości tysięcy Polaków. Siedem lat temu media obiegła wiadomość o pani Grażynie Juszczyk, miejscowej nauczycielce, która postanowiła zdjąć krzyż ze ściany

Pani Grażyna Juszczyk uczy matematyki od ponad 30 lat. Gdy 7 lat temu postanowiła zdjąć krzyż znajdujący się na ścianie krapkowickiej placówki, nikt nie zaprotestował. Przez wiele tygodni dyrekcja nie zauważała nawet jego braku. Odkrywszy brak krucyfiksu, szkoła rozpętała burzę.

Z początku zwołano specjalne zebranie. "Fakt" przypomina, że zorganizowano specjalne referendum, podczas którego 90 proc. kadry nauczycielskiej opowiedziała się za powrotem krzyża do pokoju nauczycielskiego. To jednak nie zakończyło sprawy. Rozpoczęły się donosy. Pani Grażyna była szykanowana.

W efekcie nauczycielka postanowiła zgłosić sprawę w kuratorium. Nie pomogło. Zawiadomienie trafiło do sądu pracy.

Krapkowice. Ziobro nie odpuści nauczycielce

W 2017 roku zapadł wyrok. Pani Grażyna wyszła ze sporu zwycięsko. "W ocenie sądu działania strony pozwanej nie doprowadziły do załagodzenie sporu. Wręcz przeciwnie, doprowadziły do jego eskalacji", napisano w uzasadnieniu sądu apelacyjnego we Wrocławiu. "Fakt" przypomina, że wówczas prokuratura złożyła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Wniosek oddalono.

Wydawałoby się, że wyrok sądu powinien zakończyć sprawę. Jak się okazuje, nie pozwoli na to jednak Zbigniew Ziobro. Z informacji "Faktu" wynika, że prokurator generalny złożył właśnie skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Ziobro domaga się uchylenia wyroku w sprawie "rzekomego dyskryminowania nauczycielki".

Pani Grażyna zaznacza, że również żywiła nadzieję, iż to koniec jej sprawy. "Tymczasem teraz okazuje się, że prokurator generalny postanowił zainterweniować", powiedziała w radiu TOK FM. Kobieta zaznacza, że jest przerażona i w jej opinii jest "ofiarą prześladowania ze strony państwa ze względu na swoje przekonania religijne".

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Zjednoczona Prawica

Polityka

Posłanka PiS krytykuje Ryszarda Terleckiego. Kolejny wewnętrzny konflikt w Zjednoczonej Prawicy?

Czytaj więcej >
Beata Szydło

Polityka

Atak na biuro Szydło i Kaczyńskiego? Nieznany sprawca uszkodził tablicę

Czytaj więcej >

Polityka

Michał Woś zaliczył potężną wpadkę. Wszystko na antenie TVP

Czytaj więcej >

Polityka

Budka i Siemoniak wylądowali "na dywaniku" u Donalda Tuska? Chodzi o udział w urodzinach Roberta Mazurka

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polityka

Andrzej Duda zalicza kolejną zadziwiającą wpadkę. Pomylił amerykańskich prezydentów

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Z czego utrzymuje się Grzegorz Braun? Są kwoty, których nie wpisał do oświadczeń majątkowych

Czytaj więcej >