Kościół katolicki walczy z problemem pedofilii. Najstarsza ofiara molestowania ma dziś 82 lata.. (zdj. ilustr.) wallpaperflare.comŹródło: (zdj. ilustr.) wallpaperflare.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 22 Czerwca 2020

Najstarsza ofiara pedofilii w kościele dopiero teraz przerwała milczenie. Radio Maryja przeciwko instytucji, która ją wsparła

Kościół katolicki usiłuje zmierzyć się z problemem pedofilii i wykorzystywania nieletnich przez duchownych. Świadomość społeczna znacznie wzrosła po premierze dwóch dokumentów braci Sekielskich, a członkowie inicjatywy "Zranieni w Kościele" docierają do kolejnych przypadków molestowania przez kapłanów. Najstarsza ofiara, którą udało im się odnaleźć ma dziś 82 lata.

Uruchomiony w roku ubiegłym telefon wsparcia dla ofiar księży-pedofilów z wolna zaczyna przynosić efekty. Część dzwoniących szuka po prostu rozmowy bądź wskazówek dotyczących miejsc, w których można uzyskać pomoc psychologa. Zgłoszenie organom zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa jest zaś dopiero kolejnym krokiem, wskazuje w rozmowie z Wirtualną Polską Zbigniew Nosowski, rzecznik Inicjatywy "Zranieni w Kościele".

Działanie infolinii przyniosło wymierne efekty: do konsultacji prawniczej skierowano już bowiem aż 25 spraw. Zdecydowana większość z nich może skończyć w prokuraturze, a ofiary mają w efekcie szanse na zadośćuczynienie za poniesione z rąk kapłanów krzywdy.

Zapytali Małgorzatę Trzaskowską o Agatę Dudę. Wbiła jej szpilęZapytali Małgorzatę Trzaskowską o Agatę Dudę. Wbiła jej szpilęCzytaj dalej

Kościół przeciw pedofilii?

Plakaty z informacjami dotyczącymi akcji "Zranieni w Kościele" z polecenia prymasa Polski abp Wojciecha Polaka trafiły do wszystkich polskich parafii. Inicjatywa spolaryzowała jednak wspólnotę Kościoła katolickiego. Podczas gdy część duchownych przyklaskiwała idei, inni – w tym bohater drugiego filmu Sekielskich "Zabawa w chowanego" biskup kaliski Edward Janiak – wskazywali, że plakaty wywołały zgorszenie w małych parafiach.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Eksplozja gazu w bloku mieszkalnym w stolicy, nie żyją co najmniej dwie osoby. Tragiczne doniesienia zza naszej wschodniej granicy
2. Stało się. Wiadomość, na którą wszyscy czekali. Kraj uwielbiany przez Polaków otworzył granice

Wirtualna Polska zwraca uwagę, że nie zawierały one "gorszących" grafik, a jedynie numer telefonu dla szukających wsparcia osób pokrzywdzonych przez księży. Janiak nie był jednak jedynym przedstawicielem Kościoła, któremu nie spodobała się inicjatywa. Oskarżonego o krycie pedofilii hierarchę poparło między innymi założone przez ojca Tadeusza Rydzyka Radio Maryja. O sprawie pisaliśmy m.in. TUTAJ.

Na antenie rozgłośni redemptorysty przekonywano wówczas, iż "taka akcja sugeruje, że w każdej polskiej parafii mamy przestępcę i jest to przestępca najczęściej w sutannie", a "pedofilia stała się po prostu narzędziem walki z Kościołem". – Jak teraz można mówić: "Zranieni w Kościele"? To Kościół jest zraniony – twierdził red. Sławomir Jagodziński z "Naszego Dziennika".

Przedstawiciele inicjatywy zapewniają jednak, że akcja była absolutnie konieczna, by móc dotrzeć do kolejnych, nieznanych poprzednio ofiar duchownych, którzy dopuścili się pedofilskich czynów. Jak wskazuje WP, najstarszą osobą, którą udało się pomóc, jest 82-letnia dziś kobieta. Mimo że jej dramat wydarzył się w czasach, gdy była nastolatką, dopiero teraz zdecydowała się opowiedzieć o przeżytej tragedii. Przykład ten zdaje się potwierdzać tezę inicjatorów telefonu zaufania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Za plażowanie zapłacisz nawet 30 proc. więcej. Ceny nad morzem wystrzeliły
  2. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  3. Przykre sceny w "Wiadomościach" TVP. Porównanie do wirusa
  4. Ksiądz wysyłał ministrantom jednoznaczne SMS-y, zadawał obsceniczne pytania. Przeniesiono go na inną parafię
  5. Mężczyzna natrafił na psa w niewyobrażalnym stanie. Poszukuje bandyty, który pozostawił go na pewną śmierć
  6. Zalane miasta i szpitale. Ostatnia noc w Polsce okazała się wyjątkowo katastroficzna, ponad 1,6 tys. interwencji

Źródło: wp.pl / radiomaryja.pl