wtv.pl
Karta wyborcza

(zdj. Il. ) ; Jan Bielecki/East News

Czy na pewno oddaliście ważny głos? Niepokojące sygnały, dotyczące brakującego elementu na kartach wyborczych

12 Lipca 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Karta wyborcza przekazywana uprawnionym do głosowania może zawierać pewne błędy? Zaskoczeni Polacy przekazują niepokojące informacje prosto z komisji. Okazuje się, że mogło dojść do podobnych incydentów, jak podczas pierwszej tury wyborów pr

Od wczesnych godzin porannych Polki i Polacy przekazują swoje poparcie dwóm, konkurującym ze sobą politykom, którzy ubiegają się o urząd głowy państwa. Niestety do opinii publicznej docierają zaskakujące wiadomości w sprawie rozdawanych kart wyborczych. Okazuje się, że mogło dojść do poważnych zaniedbań. "Wirtualna Polska" ostrzega przed sytuacjami, które mogą dotyczyć wielu z was.

Karta wyborcza zawiera błędy? "WP" przytacza doświadczenia wyborców

 - Nie zdążyłam nawet zrobić zdjęcia tej karty, jak podszedł członek komisji i podał mi pieczątkę, żebym to ja podbiła. Szok, tak teraz wyglądają demokratyczne wybory - opowiada redakcji "WP" pani Alicja. Przedstawicielka Krajowego Biura Wyborczego wyjaśniła, że to pracownicy poszczególnych komisji powinni podbijać pieczątki. - Jeżeli komisja ominęła którąś kartę przy pieczętowaniu, to powinna sama przybić pieczątkę - tłumaczy "WP" Barbara Sobczyk z KBW.

Podczas ostatniej konferencji prasowej przewodnicząca KBW, Magdalena Pietrzak zaznaczyła, że rzeczywiście, zgłoszono kilka przypadków nieostęplowanych kart. - Jeśli chodzi o porządek, nie mieliśmy żadnych informacji, że nietypowe zdarzenia miały miejsce, poza informacjami pojedynczymi, że gdzieś była nieostemplowana karta - powiedziała.

Karta wyborcza powinna zawierać dwie pieczęcie. Jedna być nadrukowana, a druga podstemplowana przed członków komisji. Przypomnijmy, że prawy, górny róg kartki powinien być również przecięty. Karta niespełniająca przyjętych wymagań nie zostanie wzięta pod uwagę. Każdy tego typu incydent należy niezwłocznie zgłosić do przewodniczącego swojej komisji. Niezwykle ważna jest również urna wyborcza, która od rozpoczęcia wyborów aż do godziny 21 powinna być odpowiednio zaplombowana. Warto podkreślić, że wszelkie tego typu incydenty mogą wpłynąć na przedłużenie ciszy wyborczej. Podczas ostatniej konferencji prasowej przedstawicieli PKW informowano, że taka sytuacja nie powinna się jednak wydarzyć.

Źródło: [Wirtualna Polska]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >