wtv.pl
kurtki damskie jesienne

Materiały Partnera

Jak prać kurtki pikowane?

1 Października 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Kurtki damskie, w szczególności te pikowane, to absolutny must have, jeśli chcemy wyglądać modnie i stylowo nadchodzącej jesieni. Prawdą jest jednak to, że przed każdym sezonem, kurtkę puchową należy wyprać. Pranie kurtki puchowej pikowanej nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się nam wydawać.

Jest wiele, bardzo ważnych kwestii, których nie można pominąć, a które zdecydowanie przyczynią się do tego, że nasza kurtka puchowa po praniu zwyczajnie się nie zniszczy. Jak zatem prać kurtkę puchową? Na co należy zwrócić w tym aspekcie największą uwagę? Czy można suszyć kurtkę puchową pikowaną w suszarce bębnowej? Na te i wiele innych pytań, znajdziecie państwo odpowiedzi w poniższym artykule. 

Czy można prać kurtkę puchową w pralce?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, które brzmi: Czy można prać kurtki damskie jesienne w pralce automatycznej? Wiadomo, że jest to z całą pewnością jeden z najprostszych, a jednocześnie najszybszych sposobów na odświeżenie naszej odzieży. Sęk w tym, że kurtka puchowa jest niezwykle delikatna i jeśli chcemy ją prać w pralce, musimy pamiętać o kilku, bardzo ważnych zasadach. 

Przede wszystkim - dobierz odpowiedni program do prania kurtek

Pierwszą i najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o to jak prać kurtkę puchową - o ile oczywiście zdecydowaliśmy się ją wyprać w pralce - jest ustawienie odpowiedniego programu. Kurtki puchowe najlepiej prać w programie dedykowanym dla delikatnych tkanin. Warto także zadbać o to, by nasze okrycie wierzchnie z wypełnieniem z puchu zostało porządnie wypłukane. W tym celu, dobrze wybrać program z funkcją dodatkowego płukania. 

Dlaczego dodatkowe płukanie jest tak istotne? Chodzi przede wszystkim o to, że nieodpowiedni program prania może niedokładnie rozpuścić proszek. W efekcie, na nasze kurtki puchowe po ich praniu w pralce automatycznej, mogą posiadać nieestetyczne ślady po proszku. 

Pranie kurtki puchówki ręcznie - o czym trzeba pamiętać?

Dla osób, które zwyczajnie boją się wkładać swoją kurtkę z wypełnieniem z naturalnego puchu do pralki, alternatywą jest wypranie jej ręcznie. W odróżnieniu od pralki, pranie ręczne z całą pewnością nie zniszczy tkaniny czy puchu, oczywiście pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednie detergenty i temperaturę wody. Należy jednak pamiętać, że w przypadku prania kurtek puchowych ręcznie, czeka nas znacznie więcej pracy i należy sobie na tę czynność zarezerwować więcej czasu. 

Jak wyprać kurtkę puchową w pralce, żeby nie uszkodzić jej wypełnienia?

Pranie kurtki puchowej w pralce wymaga nie tylko dobrania odpowiedniego programu. Należy także zadbać o to, aby w czasie prania puchu, zwyczajnie go nie uszkodzić. Wypełnienie, takie jak puch naturalny, ma tendencję do zbijania się w kulki w czasie prania. Można temu zapobiec np. poprzez wypełnienie komory pralki za pomocą piłeczek tenisowych. Piłeczki skutecznie będą równomiernie rozbijać puch a co za tym idzie - unikniemy jego zbrylania się. Ma to szczególne znaczenie, kiedy nasza kurtka puchowa posiada naturalne wypełnienie. 

Suszenie kurtki puchowej - o czym należy pamiętać?

W przypadku prania puchu jest kilka zasad, które zapobiegają jego niszczeniu się. Należy jednak pamiętać, że pranie puchowej kurtki to nie wszystko - wszak odzież wierzchnią należy jeszcze wysuszyć. Suszenie kurtki z wypełnieniem z puchu, absolutnie nie powinno się odbywać za pomocą suszarki bębnowej. Istnieje wówczas bardzo duże ryzyko, że materiał wierzchni się zniszczy, podobnie jak i wypełnienie. 

Najlepszym rozwiązaniem, które pozwala nie tylko uniknąć zniszczenia kurtki, ale też zapewnia to, że jej właściwości termoizolacyjne się nie zmienią, jest suszenie jej w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. 

Kurtkę należy dokładnie rozłożyć lub rozwiesić na szerokim wieszaku i ustawić w takim miejscu, aby nadmiar wody swobodnie z niej spłynął - w tym celu dobrze jest umieścić miskę pod suszącą się kurtką. Starajmy się też nie umieszczać suszącej się kurtki w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła. Jeśli umieścimy kurtkę w przewiewnym miejscu, które posiada odpowiednią wentylację, wówczas suszenie jej nie spowoduje jej zniszczenia. 

Czym prać kurtkę puchową?

Ostatnia kwestia, czyli dobór odpowiednich środków piorących, które nie uszkodzą kurtki puchowej - to także bardzo ważna zasada. Przede wszystkim, dobrze jest wybierać takie detergenty, które są przeznaczone do prania wełny lub innych, równie delikatnych tkanin. Warto zadbać także o odpowiedni płyn do płukania - im delikatniejszy, tym lepiej. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku np. popularny Biały Jeleń. 

Jeśli będziemy pamiętali o przestrzeganiu podstawowych zasad związanych z praniem takiego materiału, jakim jest puch, z całą pewnością nie zniszczymy naszej kurtki - niezależnie od tego, czy jest ona wypełniona puchem syntetycznym, puchem hydrofobowym czy naturalnym. 

Tekst zewnętrzny

Barbara DaszutaAutor

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i globtroterka. Miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >