informacje. Pixabay.com/_Alicja_
Źródło: Pixabay.com/_Alicja_
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 25 Lutego 2020

W wieku 101 lat zmarła kobieta, która odmieniła nasze spojrzenie na świat. Nie żyje wybitna członkini NASA, Katherine Johnson

Informacje z Wirginii w Stanach Zjednoczonych nie są pozytywne. Zmarła wybitna matematyczka w wieku 101 lat. Była jedną z niewielu ciemnoskórych naukowców w NASA w latach 60. To własnie dzięki niej misja Apollo się powiodła. Jej wyliczenia sprawiły, że Neil Armstrong bezpiecznie wylądował na Księżycu w 1969 r.

"New York Times" ogłosił, że 24 lutego z tego świata odeszła Katherine Johnson w wieku 101 lat.

- Musiałyśmy być asertywnymi kobietami w tamtych czasach - asertywnymi i agresywnymi - a stopień, w jakim musiałyśmy takie być, zależał od tego, czym się zajmowałyśmy - opowiadała Katherine.

Informacje z NASA: Nie żyje wybitna matematyczka

Jak przekazano, dziennikarz spędził kilka ostatnich miesięcy na zwolnieniu lekarskim. Redakcja miała nadzieję, że szybko do nich powróci. Tak się niestety nie stało.

Katherine zmarła w domu spokojnej starości w Newport News w stanie Wirginia. Niewielu ludzi wie, że wybitna matematyczka i naukowczyni zasiadając w NASA, wyliczyła trajektorie. Gdyby nie to, Apollo 11 nie wylądowałby 1969 roku na Księżycu. Właśnie wtedy Neil Armstrong zrobił sobie spacer na jego powierzchni. Wszystko zadzwięczamy jej geniuszowi. Wystarczyła kartka papieru, ołówek i prosty suwak logarytmiczny, aby zmienić oblicze astronomii. 

 - Dziewczyny potrafią robić wszystko, co mężczyźni. Czasami mają więcej wyobraźni niż mężczyźni - mówiła matematyczka.

Matematyczka, choć była umysłem genialnym, niewiele osób rozpoznawało ją nawet w samym NASA. Pracowała przy programie Mercury. Po 1958 roku po przekształceniu NACA na NASA, jej głównym zajęciem była technologia lotnictwa i kosmonautyki. Jej wiedza najbardziej przydatna była w obróbce matematycznych danych z rejestratorów lotu.

- Zawsze będziemy mieć przy sobie STEM. Niektóre rzeczy znikną z publicznego widoku i znikną, ale zawsze będzie nauka, inżynieria i technologia. I zawsze będzie matematyka - mówiła.